BRATUNAC, U Bratuncu je danas održana osnivačka skupština na kojoj je formirano Udruženje malinara opština Bratunac, Srebrenica i Milići.
Skupštini je prisustvovalo više od 100 uzgajivača malina koji su za predsjednika Skupštine udruženja izabrali Hasana Bektića iz srebreničkog sela Sućeska, a za predsjednika Udruženja Dobrosava Blagojevića iz Repovca kod Bratunca.
Na sjednici su izabrani Upravni odbor i ostali organi udruženja, koji treba da pripreme normativna akta za njegovu registraciju.
Pokretači inicijative i organizatori ove Skupštine bili su grupa uzgajivača malina i Regionalna poljoprivredna savjetodavna služba iz Bratunca uz podršku tri navedene opštine i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske (RS).
Predstavnik resornog Ministarstva Dragan Vučković je rekao da su već formirana udruženja u skoro svim poljoprivrednim djelatnostima u RS sa kojima Vlada sarađuje i da je bilo neophodno da to učine i uzgajivači malina i ostalog jagodičastog voća.
“Dobro je da je to učinjeno u Bratuncu kao najvećem proizvođaču malina, jer polovinu prinosa ove kulture u Srpskoj ostvaruju ove tri opštine. Ovo udruženje će u početku zastupati interese svih malinara u RS”, izjavio je Vučković.
On je istakao da Vlada RS pruža podršku organizovanju proizvođača i njihovom institucionalnom djelovanju s ciljem razvoja i unapređenja poljoprivrede i organizovanijeg nastupa na tržištu, jer individualni nastupi i zahtjevi proizvođača ne doprinose razvoju, rješavanju problema i potreba u ovoj, kao i u drugim poljoprivrednim oblastima.
“Ministarstvo će sarađivati sa Udruženjem i zajednički raditi na unapređenju proizvodnje, rješavanju problema, obezbjeđenju mehanizacije, sadnog materijala i zaštitnih sredstava, te pomoći u pružanju stručne pomoći na plantažama i organizovanju edukacija i usavršavanja za proizvođače malina”, dodao je Vučković.
Predsjednik Udruženja malinara Dobrosav Blagojević izjavio je da su malinari “godinama ucijenjivani i ponižavani od otkupljivača, koji se dogovaraju i monopolski određuju cijenu malina u polovini sezone berbe, klasiraju je po svom nahođenju i mjesecima kasne u isplati za preuzeti rod”.
“Cilj nam je da se toga oslobodimo, da obezbijedimo slobodno formiranje cijena, omogućimo konkurenciju u otkupu organizovanim djelovanjem, da pregovaramo sa otkupljivačima, zajednički utvrdimo cijenu maline prije početka berbe, te na osnovu toga potpišemo ugovore o isporuci i da stručne osobe klasiraju rod, kako bi se zaštitili od samovolje i ucjena pojedinih otkupljivača”, rekao je Blagojević.
On je najavio mogućnost izgradnje hladnjača za skladištenje malina u slučajevima kada cijena ove kulture ne bude povoljna ili otkupljivači budu pokušavali ucjenjivati i monopolski nametati cijene.
“Želimo da stvorimo uslove da proizvodnja maline omogući održivost ozbiljnijim uzgajivačima, da se ova djelatnost razvija i unapređuje i da se omogući edukacija uzgajivača i stručni nadzor na plantažama i pri otkupu malina”, naglasio je Blagojević.