SARAJEVO, Projekt “Podrška trgovinskoj politici i izgradnji kapaciteta u BiH”, koji sa dva miliona evra finansira EU, treba da pomogne BiH u proširenju spoljne trgovine i integrisanju u svjetsku trgovinu, izjavila je danas u Sarajevu voditelj projektnog tima EU Karmen Fratita.
Otvarajući konferenciju “BiH na raskršću ekonomskih integracija” posvećenu ovom projektu, Fratita je izjavila da je njegov cilj da pomogne pri izradi nacrta i provođenju koherentne trgovinske politike, prvenstveno Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
“Spoljna trgovina je pokretačka snaga ekonomije jedne zemlje”, istakla je Fratita ocijenivši da vrlo liberalan trgovinski režim BiH ne može da obezbijedi ekonomski razvoj zemlje.
Šef Sektora operacija za ekonomski razvoj, prirodne resurse i infrastrukturu u Delegaciji EU u BiH Johan Hese rekao je da projekat dolazi u pravo vrijeme imajući u vidu Izvještaj o napretku BiH u kojem je registrovan mali napredak BiH u oblasti usluga i ograničen napredak u pregovorima o pristupanju Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO).
“U projekat će biti uključeni svi ključni akteri u ovoj oblasti”, objasnio je Hese dodavši da će u okviru projekta biti rađeno na izgradnji kapaciteta neophodnih za integraciju BiH u regionalno i svjetsko tržište.
Prema riječima pomoćnika ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Midhata Salića, sve zemlje koje su išle ka EU imale su ovakve projekte.
“Ni BiH ne treba da bude izuzetak jer će se na jedan lakši i brži način osposobiti da može učestvovati na svjetskom tržištu”, ocijenio je Salić.
Projektni ekspert Emir Đikić konstatovao je da je BiH ispunila većinu tehničkih obaveza koje se tiču spoljnotrgovinskog režima, a određeni problemi se javljaju pri ispunjavanju obaveza koje zavise od političkog dogovora.
On je izrazio očekivanje da će BiH za vrijeme trajanja ovog projekta pristupiti STO.
Projekt “Podrška trgovinskoj politici i izgradnja kapaciteta u BiH” EU započela je u avgustu ove, a trajaće do novembra 2012. godine.
Glavni prioritet projekta je podrška BiH u izradi usklađene trgovinske politike sa jasnim ciljevima, uzimajući u obzir potrebu za podsticanje ekonomskog rasta, a istovremeno poštujući obaveze koje BiH ima prema EU, CEFTA i STO.