BEOGRAD, Iako početak Nove godine donosi otvaranje naftnog tržišta, još nema pravilnika o tehničkim propisima niti se zna nova formula za obračun cijene derivata u Srbiji. Novi propisi biće usvojeni sljedeće sedmice, najavljuju iz Vlade Srbije. Tržišni inspektori će kontrolisati pumpe, veleprodaju, uvoznike i prerađivače.
Uredba o prometu nafte i naftnih derivata u Srbiji donijeta je prije 10 godina, kako bi se sprečio šverc goriva, važi još samo do kraja godine. Otvaranje naftnog tržišta donosi rigoroznije tehničke propise za bavljenje tim poslom.
Domaće naftaše brine najviše, kapacitet skladišta jer ako bude povećan neće moći da rade. Ali, konačno će moći da uvoze sve derivate jer prestaje monopol NIS-a.
“Od 1. januara moguće je uvoziti samo goriva evropskog kvaliteta, a goriva koja imaju određena izuzeća od propisanih veličina moguće je koristiti samo iz domaće proizvodnje”, rekla je Aleksandra Babić iz Ministarstva energetike Srbije.
Stari propisi, za domaću proizvodnju derivata u Srbiji važiće do 2012. godine, dok NIS ne završi modernizaciju rafinerije Pančevo.
Tržišna inspekcija već je odredila ispektore koji će kontrolisati pumpe, veleprodaju, uvoznike i prerađivače.
U sklopu priprema za otvaranje tržišta obavljena je i vanredna kontrola nekih prometnika. Ima kažu dosta nepravilnosti.
“Istim cisternama prevozili su evrodizel i dizel. Gorivo je degradirano što znači da je povećan sadržaj sumpora. To nije dobro”, rekao je Slaviša Petković iz tržišne inspekcije.
Pored mješanja goriva, zabrinjava pojava divljih ploča u automatima, pa je vozačima točeno manje goriva. To je pokazala i posljednja akcija MUP-a, na NIS-ovim pumpama ali toga, kažu ima i kod drugih prometnika.
“Svaka izmjena u namjeni rezervoara mora biti prijavljena tržišnoj inspekciji. Svaka izmjena u djelovima koji su pod plombom Direkcije za mjere i dragocjene metale Srbije mora biti prijavljena tržišnoj inspekciji”, kaže Petković.
Naftnim poslom mogu se baviti samo oni koji dobiju licencu Agencije za energetiku Srbije. U Srbiji je izdato je 224 licenci za trgovinu naftom i derivatima i 409 za prodaju na pumpama.
Zanimljivo je da Makedonija ima samo četiri licencirana prometnika, a Hrvatska 23 za naftu i šest za tečni naftni gas. RTS