SARAJEVO, Očekivanja rudara od koncerna “Elektroprivreda BiH”, nešto više od godinu od njegovog osnivanja, iznevjerena su, jer nisu ostvarena planirana ulaganja u rudnike na području FBiH.
Odlukom Skupštine dioničara “Elektroprivrede BiH” (EP BiH) sredinom ove godine donesena je odluka o ulaganju 121 miliona KM u sedam rudnika iz sastava koncerna “Elektroprivreda BiH”. Ulaganja se odnose na remont i nabavku opreme i mehanizacije te druge projekte, a predviđena su za period 2010 – 2012. godina.
“Naša očekivanja su iznevjerena. Predviđeno je da ove godine u rudnicima budu milionska ulaganja, ali od toga nismo dobili nijednu KM”, kaže Fikret Berbić, predsjednik Samostalnog sindikata rudara BiH.
Ističe da je projekt stvaranja koncerna, odnosno povezivanja rudnika i EP BiH, izuzetna ideja na koju su rudari decenijama čekali, ali da od nje zasad nema ništa, a stanje u rudnicima se pogoršava.
“Gubici se povećavaju, rudnici ne mogu izvršavati obaveze prema dobavljačima, ponovo su počela kašnjenja u uplati doprinosa za PIO”, kaže Berbić.
Naglašava da je stanje teško u svim rudnicima, ali ipak najteže u Rudniku Zenica, zbog čega su rudari najavili proteste u Sarajevu ukoliko ne dobiju barem dio od predviđenih ulaganja za ovu godinu.
U Upravi EP BiH kažu da se planirana dinamika ulaganja u rudnike ne ostvaruje zbog sporih tendera.
“Raspisali smo 90 posto tendera za nabavke predviđene u ovoj godini, ali u najvećem dijelu riječ je o međunarodnim tenderima gdje postupci teku sporo, ima mnogo žalbi i to nam veže ruke”, pojašnjava Amer Jerlagić, direktor EP BiH.
Dodaje da je svjestan teškog stanja u zeničkom rudniku, te ističe da je 1,3 miliona KM od ukupno predviđenih 4,6 miliona KM prebačeno danas na račun rudnika.
“Takođe, donijeli smo saglasnost i za izdvajanje još milion KM za Rudnik Zenica i vjerujem da ćemo sa tih oko 2,5 miliona KM obezbijediti nabavku opreme kako bi jama Raspotočje, u kojoj je bila havarija, proradila”, kaže Jerlagić.
Konstatuje da je uvezivanje rudnika i EP BiH dugotrajan proces i da se veliki pomaci ne mogu očekivati u kratko vrijeme.
Hilmo Šehović, pomoćnik ministra industrije, energije i rudarstva FBiH i nedavno smijenjeni član NO EP BiH, kaže da se od koncerna mnogo više očekivalo.
“Potrebno je napraviti reorganizaciju, optimizaciju troškova poslovanja. Ima tu desetak faktora koje treba posložiti da bi koncern profunkcionisao u pravom smislu riječi”, ističe Šehović.
Ekonomista Izudin Kešetović kaže da su rudnici samo naslonjeni na EP BiH, a da je raniji koncept i mentalitet odnosa ostao.
“Potrebno je uraditi cjelovit reinženjering upravljanja i organizacije”, ističe Kešetović i dodaje da je ono što se sada radi “gimnastika, a ne finansijska konsolidacija”.
Konstatuje da je potreban jak investicioni ciklus, ali da ga ne može obezbijediti sama EP BiH, koju vlasti tretiraju kao “kravu muzaru”, nego se mora uključiti i država.
Nelikvidnost
Gubici sedam rudnika u ovoj godini iznose 70 miliona KM i prelaze iznos utržive aktive, navodi Izudin Kešetović, ekonomista i član Odbora za reviziju EP BiH, nezavisnog tijela koje je analiziralo poslovanje kompanije i njenih zavisnih društava rudnika.
“Rudnici ulaze u zonu nelikvidnosti kada je potrebno pripremiti stečajni postupak ili izvršiti finansijsku konsolidaciju”, obrazlaže Kešetović i zaključuje kako bi, umjesto smjenama, odgovorni trebalo da se bave ovim problemom koncerna.
Direktor EP BiH Amer Jerlagić kaže da gubici iz poslovanja nisu drastično povećani, već je riječ o obavezama iz Kolektivnog ugovora, zbog čega kompanija za tužbe radnika mora rezervisati sredstva.
“Ove rezervacije moramo prikazati kao trošak, a što pravi potencijalno veći gubitak u odnosu na stvarno stanje”, tvrdi Jerlagić. Nezavisne novine