NOVI SAD, Nije realno očekivati da cijena hljeba ostane na istom nivou, ako cijena pšenice nastavi da raste tempom kojim je rasla prethodnih mjeseci, istakao je u petak u Novom Sadu Slobodan Milosavljević, ministar trgovine.
Milosavljević je, prilikom posjete Produktnoj berzi, podsjetio da pekari u Srbiji, preko Unije pekara Srbije, svakog mjeseca dobijaju iz Robnih rezervi Srbije pozajmicu od 100.000 tona pšenice.
– Uslov za ovu pozajmicu bio je da cijena hljeba ostane na nivou koji je imala 1. avgusta – istakao je Milosavljević. – Ovih dana, međutim, imamo manjih problema sa garancijama za ovu pozajmicu, ali, vjerujem da će i to brzo biti rješeno. I pored svih ovih mjera, međutim, sukobili smo se sa time da je cijena hljeba, kod nekih proizvođača, sa 40 skočila na 45 dinara.
Ministarstvo je, dodaje Milosavljević, reagovalo, uredbom, kojom je pekarima naloženo da 40 odsto proizvodnje mora da bude narodni, odnosno hljeb „sava“ od brašna tipa 500, koji mora da zadrži staru cijenu, a za njega je limitirana i marža, kao i povraćaj, na samo pet odsto od isporučene količine.
– Ako, međutim, cijena pšenice nastavi da raste, nerealno je da očekujemo da će i cijena hljeba biti na starom nivou – rekao je Milosavljević. – Upravo zbog toga, podržao bih mjere koje bi ograničile izvoz pšenice i kukuruza, ali, ne prostom zabranom, već uvođenjem izvoznih dažbina, od dva ili tri dinara po kilogramu. Na taj način sačuvali bismo pšenicu, a i kukuruz, za domaće tržište.
Ta mjera, dodaje Milosavljević, ne bi ugrozila ratare, pošto se najveći dio pšenice i kukuruza, poslije otkupa, nalazi kod skladištara i trgovaca, koji su je od primarnih proizvođača otkupili po 12 ili 13 dinara, a sada joj je cijena dostigla 25 dinara.
Robne berze
Srbija bi, kako je najavio Milosavljević, do aprila sljedeće godine trebalo da dobije zakon o robnim berzama. – Ovaj zakon, kako planiramo, omogućiće otvaranje tri produktne berze u Srbiji – rekao je Milosavljević. – Ona, namijenjena prodaji žitarica, već radi u Novom Sadu, kao Produktna berza. Uz nju, u Beogradu bi trebalo da bude sjedište berze energenata a u Užicu, najvjerovatnije, berza bobičastih plodova. Novosti