BEOGRAD, Ministar poljoprivrede Saša Dragin kaže za B92 da treba donijeti mjere kojima bi se predupredio izvoz pšenice iz Srbije.
“U decembru, kada se pšenica nalazi kod trgovaca, treba napraviti potez sa izvoznim carinama, kako ona (pšenica) ne bi izlazila iz zemlje”, rekao je Dragin.
On je istakao da je najbitnije da poljoprivrednik bude zaštićen, odnosno da dobije dovoljno novca za svoj proizvod, i da građani imaju mogućnost da “po prihvatljivim cijenama, dobiju kvalitetan proizvod u dovoljnim količinama”.
Ministar poljoprivrede je rekao da je najveći problem Srbije to što je naše tržište dugo bilo zatvoreno, što je dovelo do toga da se na njemu pojave karteli koji otkupljuju pšenicu od proizvođača po niskoj cijeni i onda je skupo prodaju na tržištu što dovodi i proizvođače, ali i građana kao kupce i nezavidan položaj.
On dodaje da je ministarstvo finasnija uvek bilo na strani poljoprivrednika, pa je tako i savjetovalo proizvođače da ne prodaju pšenicu po niskoj cijeni već da čekaju na njen rast, što se i dogodilo ubrzo potom.
Dragin kaže i da je donijet zakon o javnim skladištima u kojima poljoprivrednici mogu da skladište žito i da na osnovu tog žita podignu kredite sa svega tri odsto kamate. On naglašava i da Srbiji “hitno treba zakon o agenciji za tržišne intervencije” koja bi trebalo da odredi najniže i najviše cijene poljoprivrednih proizvoda.
Ministar kaže i da će ministarstvo ostati odlučno u borbi da poljoprivrednicima obezbjedi najbolje uslove za rad uprkos tome što ga, kako kaže, “svakodnevno u medijima smijenjuju različiti lobiji”.
Na pitanje da li očekuje da ga možda smjeni predsjednik Tadić, koji je nadavno rekao da je na polju poljoprivrede trebalo uraditi više, Dragin odgovara da o njegovom radu najbolje govore rezultati.
Ko je žrtva “niske” cijene hljeba
Pekari upozoravaju da je skok cijene hljeba neminovan zbog skoka cijena pšenice, a poljoprivrednici upozoravaju da su oni ti koji najmanje zarađuju u lancu. Cijena pšenice je ove nedjelje dostigla 25 dinara po kilogramu, a rasprave o tome da li neko kontroliše cijenu pšenice u Srbiji i dalje traju.
Kako tvrdi Vukosav Saković, direktor “Žita Srbije”, organizacije koja okuplja trgovce i otkupljivače pšenice, to je posljedica svjetskog skoka cijene a ne špekulacija na domaćem tržištu.
“Naša cijena prati svjetske tokove, naša pšenica košta koliko i ona u Parizu i par dinara skuplja nego u Mađarskoj, ali to je posljedica regionalnog tržišta”, kaže Saković.
S druge strane, poljoprivrednici upozoravaju da je država privatizovala sve silose i zbog toga su bili primorani da prodaju pšenicu za 7 do 13 dinara u žetvi, tako da od trenutno visoke cijene nemaju ništa.
“Pšenica jeste otišla na 25 dinara ali mi od toga nemamo ništa svi su je prodali jeftino, opet su seljaci izigrani, kada su protestovali htjeli su da je otkupe još jeftinije”, kaže Bogdan Šuljmanac, Asocijacija poljoprivrednika Srbije.
Vukosav Saković tvrdi da bi država, da hoće, lako mogla da obori cijenu pšenice, prodajom dijela zaliha robnih rezervi ili prostim ukidanjem carine od 17 odsto na uvoz. “Zna se ko je vlast i ta vlast bi mogla to da uradi da hoće ali ne može da kontroliše svjetku cijenu pšenice”, kaže on.
I poljoprivrednici i trgovci ocjenjuju da su zahtjevi pehara za skok cijena hljeba neosnovani jer je brašno poskupjelo 5 dinara, što je na 300-400 grama brašna u vekni svega dva dinara viša cijena sirovine.
Ministar trgovine Slobodan Milosavljević je u srijedu rekao da hljeb neće poskupjeti do kraja ove godine i da će poskupljenje usloviti cijena pšenice. Milosavljević je rekao da se cijena hljeba nije mijenjala od 1. avgusta uprkos tome što kilogram pšenice košta 25 dinara, dva i po puta više nego 2009. godine.B92