BEOGRAD, Ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević izjavio je danas da će tokom iduće godine početi promjena sistema plaćanja zaposlenih u zdravstvu po učinku.
Na konferenciji povodom završetka projekta Ministarstva zdravlja i Evropske unije “Podrška primjeni kapitacije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Srbiji” Milosavljević je kazao da će rezultati tog projekta biti primjenjivi naredne godine.
“Pristupamo promjeni zakona o platama u javnom sektoru. Mislim da bi se svaki građanin složio da prosječan rad treba da bude plaćen prosječno i zagarantovano, da ono što je iznad prosjeka po kvalitetu treba da bude plaćeno više, a ono što je ispod – manje”, kazao je ministar novinarima prije početka konferencije.
On je podsjetio da se primjena kapitacije odnosi na domove zdravlja i dodao da se radi na pripremama promjene načina plaćanja u bolnicama “koje će se sprovoditi po dijagnostičkim grupama”.
“Promjene su uvijek problem za sistem. Možemo unedogled odlagati promjenu sistema plaćanja, ali naš cilj je povećanje kvaliteta, veća efikasnost i dobijanje veće vrijednosti za uloženi novac”, naveo je Milosavljević.
On je kazao i da EU pomaže zdravstvenom sistemu Srbije posljednjih deset godina i podsjetio da je ta pomoć u početku bila namjenjena za grijanje i antibiotike, a da se sad sredstva izdvajaju za razvojne projekte.
Šef Delegacije EU Vensan Dežer je kazao da EU slične projekte podržava i u zemljama članicama te unije.
“Cilj je povećanje efikasnosti zdravstvenog sistema. Mislim da u Srbiji mora da se poveća nivo prevencije, jer je u vrhu po broju oboljelih od nekih oblika malignih bolesti”, kazao je Dežer.
Projekat “Podrška primjeni kapitacije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Srbiji” započet je 2007. godine i EU je uložila 4,5 miliona evra u njegovo sprovođenje. Dva miliona evra je potrošeno na informatizaciju zdravstvenih ustanova širom Srbije.
U projektu je učestvovalo 28 domova zdravlja među kojima su Subotica, Zaječar, Užice, Čačak, Novi Sad, Šabac, Vranje, Vračar, Savski Venac i drugi.
Komentarišući nedavne navode nevladine organizacije “Doktori protiv korupcije” o neefikasnom sprovođenju projekata EU u obasti zdravstva u Srbiji i porast korupcije, Milosavljević je kazao da je to gomila neodgovornih istina.
“Moram da se ogradim, ali ako je to stvarno sve rečeno onda mogu samo da kažem da je to gomila neodgovornih neistina plasiranih sa dozom manipulacija, a bojim se da je nekoliko ljudi koji o tome govorili ima ličnu frustraciju i pogled po kom je govorio”, kazao je Milosavljević.
Predstavnici organizacije “Doktori protiv korupcije” među kojima je bivša gradska sekretarka za zdravstvo Dragana Jovanović i udruženja pacijenata “Zdravlje” na konferenciji za novinare prošle sedmice iznijeli su tvrdnje o korupciji i neprimjenjivanju projekata EU u zdravstvu.
Milosavljević je danas upitao i da li je poznato koliko članova ima ta organizacija i čime se tačno bavi ili su njene jedine aktivnosti konferencije za novinare “po principu držite lopova”.
Dežer je tim povodom kazao da su njegovi saradnici ispitali evalucione izvještaje i sve u vezi sa postavljenim pitanjima o primjeni projekata EU u zdravstvu i da do danas nije utvrđena nikakva greška. Beta