SMEDEREVO, Cijena naknade za gradsko građevinsko zemljište i sjedište buduće firme, dvije su osnovne tačke nesuglasica lokalne samouprave i kompanije “Komiko ojl” kad je riječ o gradnji rafinerije nafte u tom gradu.
Potpisivanje ugovora o zakupu lokacije izmiče već četiri mjeseca, jer dvije strane ne mogu da usaglase stavove oko nekoliko bitnih stavki ugovora. Iako su zvanične izjave utihnule, nezvanično se čuje da se ugovor lomi oko visine naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta na 113 hektara namjenjenih za gradnju postrojenja.
Koliko bi investitor trebalo da plati, nije obznanjeno, ali riječ je o nekoliko miliona dinara, kako je najavio prvi čovjek Smedereva Predrag Umičević. Naknada će precizno moći da bude obračunata tek poslije glavnog projekta, kada će biti izvjesno šta se gradi i koja je kvadratura izgrađenih objekata.
Investitor traži da se cijena utvrdi odmah i unaprijed, na osnovu potvrde instituta CIP koji radi projekat.
– Ovdje vreba opasnost da ukoliko stepen izgrađenosti bude značajno drugačiji u odnosu na plan, izgubimo milione evra. To je direktno zavlačenje ruke u gradski budžet. Rješenje je plaćanje avansa, s tim da se ukupna cijena utvrdi poslije izrade glavnog projekta – kažu učesnici pregovora iz lokalne samouprave.
Osim ove jednokratne investitor pokušava i trajno da uskrati gradsku kasu Smederevaca. Naime, “Komiko ojl” predlaže da sjedište firme zadrži u Beogradu, što znači da bi se svi porezi od zarada zaposlenih u rafineriji, slivali u budžet prestonice. To je pretnja da Smederevo ostane bez značajnih prihoda. Investitor se, memorandumom iz 2008. godine obavezao da sjedište firme bude u Smederevu.
Iako je ugovor prema najavama trebalo da se potpiše u avgustu, nema naznaka da će se to ubrzo dogoditi. Sjednica Skupštine zakazana je za 14. decembar, a na njoj se neće naći ova tema. Bez saglasnosti Skupštine, nema ni sklapanja ugovora.
Kanali
Ugovor koči još jedan problem. Parcela koja se daje u zakup, ispresjecana je mrežom kanala kojima gazduje preduzeće “Srbijavode”. Parcela ne može da se izda u zakup, ako nije jedinstvena, što znači da bi “Srbijavode” kanale trebalo da prenese na Grad ili državu, što još nije urađeno.
Isplata u tri tranše
“Komiko ojl” nudi 4,2 miliona evra za zakup 113 hektara na 99 godina. Zakupnina bi se isplatila u tri tranše. Prve dvije od po 100,9 miliona dinara legle bi na račun budžeta najkasnije mjesec dana od dobijanja građevinske dozvole. Treća od 84,1 milion dinara, bila bi uplaćena 30 dana od prijave radova. Rafinerija, koja će koštati 250 miliona evra, završiće se u roku od 36 mjeseci i uposliće 3.700 ljudi, piše u ponudi investitora. Novosti