BEOGRAD, Prvi put u Srbiji jedna inostrana finansijska organizacija izdavaće obveznice u dinarima. Takav potez važene evropske finansijske institucije vjerovatno će olakšati poziciju Srbije na međunarodnom tržištu.
Da li je najava Evropske banke za obnovu i razvoj da će izdavati dinarske obveznice znak da se ekonomske prilike u Srbiji stabilizuju? Ako je suditi po reakcijama stručne javnosti napravljen je krupan korak ka tome.
U EBRDU su potvrdili da bi emitovanje obveznica trebalo da počne sredinom iduće godine, kao i da će tako prikupljenim dinarima kreditirati preduzeća u Srbiji. Procjene ekonomista su da će sve to povoljno uticati na smanjenje takozvanog rizika zemlje.
“Ako bi došlo do emisije dinarskih obveznica i ako bi ta kamata bila pristojna, i ako bi oni uspeli da prodaju nekom drugom sa stane, ne na domaćem tržištu, to bi bio znak stabilizacije srpskih finansijskih prilika”, kaže Miodrag Zec, profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Planirana prodaja obveznica, čiji je izdavalac država Srbija, ove godine nije ostvarena. Mogućnost da sa tim obveznicama izađe na međunarodno finansijsko tržište sada ne postoji zbog visokog rizika zemlje.
“Što se mene tiče to je odlična vijest. Odlično je da država krene u zaduživanje u sopstvenoj valuti, jer to eliminiše valutni rizik koji je izuzetno važan. U tom procesu će vjerovatno dođi i do podizanja tehničkog znanja, kako se taj posao obavlja”, kaže Nebojša Katić, finansijski konsultant.
Kupci ovakvih obveznica najčešće su komercijalne banke. Bankari kažu da jesu zainteresovani, jer su obveznice Evropske banke za obnovu i razvoj pre svega siguran posao, ali da će konačna odluka zavisiti od visine ponuđene kamate.
“U svakom slučaju će povećati ponudu dugoročnih dinarskih kredita, i smanjiti neizvesnost oko kretanja kursa”, kaže direktor sektora trezora banka Intesa Bojan Lečić.
Srbija će biti četvrta zemlja u kojoj će Evropska banka za obnovu i razvoj izdavati obveznice u nacionalnoj valuti. Sada to rade u Rusiji, Poljskoj i Rumuniji. B 92