BEOGRAD, U Srbiji danas u 50,4 odsto domaćinstava postoji računar, njih 30 odsto ima internet priključak, a do juna iduće godine svaka škola imaće računarski kabinet, istaknuto je na skupu “50 godina digitalnog računarstva u Srbiji”.
Skup, povodom 50 godina od proizvodnje prvog digitalnog računara “Cer 10”, organizovali su Udruženje informatičke djelatnosti Privredne komore Srbije (PKS), Institut “Mihajlo Pupin”, Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo i Društvo za informatiku Srbije.
Ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić istakla je da Srbiji predstoji veliki posao kako bi ponovo zauzela značajno mjesto, izgubljeno devedesetih godina prošlog vijeka u infomacionim tehnologijama.
Matić je naglasila da nam je pri tome najznačajnija Evropska unija koja je prepoznala sektor informacionih tehnologija kao jedan od najvažnijih za razvoj privrede i društva u cjelini.
Ona je navela i da je resorno ministarstvo, koristeći iskustva EU, ali i drugih država sačinila digitalnu agendu Srbije dodajući da je jedan od osnovnih problema u našoj zemlji nedovoljno razumjevanja značaja informacionih tehnologija.
Matić je podsjetila i da je resorno ministarstvo pokrenulo projekat “Digitalna škola”, koji će biti realizovan do juna naredne godine kada će svaka obrazovna ustanova u Srbiji imati računarski kabinet.
Prema njenim riječima, radi se o istorijski velikom projektu koji će omogućiti i unapređenje kompletnog sistema obrazovanja u našoj zemlji.
Direktor Instituta “Mihajlo Pupin” Vladan Batanović i predsjednik Društva za informatiku Srbije Nikola Marković podsjetili su na istraživanje proizvodnje računara kao i njihovo korišćenje.
Marković je naveo da je po podacima u Srbiji, prije 15 godina bilo oko 200.000 personalnih računara, a da ih danas ima oko 2,8 miliona.
Batanović i Marković saglasili su se i da je u proizvodnji računara izgubljen značajan korak sa svjetski trendovima u toj oblasti, ali da je u proteklih pet decenija urađeno mnogo, mada je moglo i više. Tanjug