BEOGRAD, Čak 20 odsto zaposlenih u Srbiji koji su učestvovali u anketi Centra za demokratiuju, svoje radno mjesto ocjenjuje kao potpuno nebezbjedno, dok se polovina ispitanih osjeća samo djelimično sigurno na poslu.
Iako je donijet Akt o bezbjednosti i zdravlju na radu, više od 60 odsto radnika ne vidi nikakvu promjenu, a samo trećina njih je upoznata s njegovim sadržajem. Sindikati smatraju da je osnovni razlog što veliki broj radnika ne poštuje propise o bezbjednosti – strah od otkaza.
Ukupno 100 poslodavaca i 500 zaposlenih učestvovalo je u istraživanju Centra za demokratiju i Inspektorata za rad Ministarstva rada i socijalne politike, koje je sprovedeno u 100 srpskih kompanija tokom 2010. Rezultati ankete pokazali su da više od polovine firmi ima potrebne odbore za zaštitu rada i bezbjednosti na radu, ali da oni nemaju gotovo nikakva ovlašćenja.
– Većina firmi je formirala ove institucije samo da bi zadovoljila zakonski okvir, ali ih ne primjenjuje – kaže direktorka programa Centra za demokratiju Ksenija Petovar. – U razgovoru s radnicima došli smo do zaključka da se oprema za ličnu zaštitu gotovo uopšte ne koristi, a više od 60 odsto poslodavaca i zaposlenih samo djelimično poštuje opšte bezbjednosne propise.
Najveći broj povreda na radu u posljednjih deset godina dogodio se na gradilištima i problem njihove zaštite vezan je za uslove pod kojima se zapošljavaju. Najveći broj radi na određeno ili se angažuje za sezonske poslove.
– Među radnicima postoji i strah od otkaza ukoliko se pobune, pogotovu kada rade na crno ili samo sezonski – kaže predsjednik građevinara i potpredsjednik Samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković. Novosti