BEOGRAD, Procjenjeno je da sadašnji prihodi od seoskog turizma u Srbiji iznose oko 10 milijardi dinara, što predstavlja 16 odsto direktnog turističkog bruto domaćeg proizvoda, rečeno je na današnjoj prezentaciji nacrta Master plana razvoja seoskog turizma.
Predstavnici španskog fonda MDG, preko koga se finansira progam razvoja seoskog turizma u Srbiji, istakli su u Privrednoj komori Beograda, da su od te sume, polovina prihodi od smještaja, a ostalo su indirektni, ostvareni preko kupovine suvenira, hrane i sličnih stvari.
U seoskim područjima postoji 32.000 ležajeva – registrovanih i neregistrovanih, od kojih je 10.000 kreveta u seoskim domaćinstvima. Oni su istakli da je svih 14 glavnih master planova za razvoj turizma, koji su do sada urađeni, fokusirano na razvoj seoskih sredina, kao što su Stara planina, Gornje i Donje Podunavlje, što uključuje i kulturne resurse i banje.
Neki su proizvodi već razvijeni i postoje izgrađeni objekti koje treba koristiti, ali nedostaju organizovane zabave za turiste i ponuda aktivnog odmora.
Srbija posjeduje veliko neiskorišćeno prirodno i kulturno bogatstvo i veliki potencijal za razvoj, konstatovali su španski stručnjaci, ukazujući da postoje ograničenja u vidu konkurencije susjednih zemalja, nedostatka međunarodnih standarda i organizovanog upravljanja.
Sada je seoski turizam, uglavnom, sezonski, što utiče na nisku iskorišćenost smještajnih kapciteta, koja na godišnjem nivou iznosi oko četiri odsto, istakli su oni.
Španski eksperti su naglasili da seoski turizam može da bude važan instrument za razvoj Srbije, jer može da otvori veliki broj novih radnih mjesta.
Državni sekretar za turizam Goran Petković je podsjetio da se Strategija razvoja seoskog turizma radi kao trogodišnji projekat Ujedinjenih Nacija, u kojem učestvuje pet agencija te organizacije, a finansira ga španska vlada. Do sada je snimano stanje, a započeti su i pilot projekti u četiri područja – centralnoj Srbiji, Donjem Podunavlju, istočnoj Srbiji i južnom Banatu.
On je naveo da će Master plan poslužiti kao budući okvir za upravljanje aktivnostima razvoja seoskog turizma, koje uključuju podsticajne mjere, zakonodavstvo i usmjeravanje akcijama.
Master planom je predviđeno da se razvoj seoskog turizma usredsredi na 12 prioritetnih klastera – Golija, Zlatar i Zlatibor, Kopaonik, Fruška Gora, centralna Srbija, Donje Podunavlje, istočna Srbija, Gornje Podunavlje, sjeverna Srbija, južni Banat, Sokobanja i jugoistočna Srbija. Tanjug