BEOGRAD, Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske /RS/ Bakir Ajanović izjavio je Srni da Srpska i BiH za sada ne koriste dovoljno sredstava iz evropskih fondova za razvoj informaciono komunikacionih tehnologija, zbog čega je potrebno više ulagati u ovu oblast.
Ajanović, koji je u Beogradu učestvovao na regionalnom forumu o informacionim tehnologijama, rekao je da izdvajanja za nauku i tehnologiju u BiH i RS moraju dostići jedan odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/ da bi se ušlo u EU.
“Do sada ne povlačimo onoliko koliko bi trebalo. Slovenija povlači veoma mnogo tih sredstava, Hrvatska joj se približava, Srbija je na dobrom putu, a mi u BiH i RS kaskamo za tim. Povukli smo otprilike 0,05 odsto tih sredstava, što je jako malo, s obzirom na to da je idealno ako se uzima jedan odsto iz tih evropskih fondova”, rekao je Ajanović, koji je na ovom skupu predstavljao i BiH.
On je istakao da zemlje zapadnog Balkana treba da se udruže i više investiraju u informaciono komunikacione tehnologije, kako bi došle do više novca iz evropskih fondova za ovu oblast.
Ajanović je rekao da BiH i RS, da bi povukle više sredstava iz evropskih fondova i učestvovale u programima iz blasti informatike, moraju prvo da imaju informaciono komunikacione tehnologije i infrastrukturu.
“Mi smo tek platili članarinu za te fondove i tek sada očekujemo dalje razvijanje naše organizacije. U RS imamo Kancelariju za međunarodne projekte, koju smo oformili prije dvije godine, kako bi mogli što više da pristupimo tim fondovima”, pojasnio je Ajanović.
On je dodao da je BiH morala da uplati članstvo u iznosu od 1,5 miliona KM da bi uopšte mogla učestvovati u dobijanju evropskih fondova. “Računa se da smo možda povukli trećinu od toga, ali to je tek prva godina, biće više i više tih sredstava svake godine”, rekao je Ajanović, dodajući da BiH i RS imaju kapaciteta, ali da im je potrebna bolja organizacija i informaciona infrastruktura.
“Iduće godine očekujem u BiH i RS boljitak na polju informaciono-komunikacionih tehnologija. Treba da ulažemo u laboratorije i mnoge druge stvari da bi mogli učestvovati u evropskm projektima. Mi imamo ljudske resurse, ali moramo investirati”, precizirao je Ajanović.
On je napomenuo da se za nauku u RS izdvaja oko 0,1 odsto BDP,a da bi se ušlo u Evropu mora se izdavajti jedan odsto BDP.
Na skupu učestvovao i direktor Agencije za informacono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
da to znaju i vrapci na grani, sta ste konkretno uradili po tom pitanju. Sto ne naucite ljude kako da pisu projekte i finansijske planove da mogu aplicirati za sredstva. Tipicno za ljude na rukovodecim mjestima, samo kukaju i krive druge ali nece prstom maci da nesto pozitivno urade.
to su ostavili nevladinom sektoru, umjesto da to podrzava i radi drzavne institucije za pridruzenje EU kojih je podosta. pa oni u ministarstvu nauke nisu sposobni da za 4 godine uvedu u praksu elektronski potpis a kamoli da povecaju izdvajanja iz BDP za nauku sa 0,1 na 1%.