BIJELJINA, Poskupljenje stočne hrane i činjenica da je ovogodišnji rod žitarica znatno podbacio direktno će se odraziti na poskupljenje mesa i mesnih prerađevina, ali ne i žive stoke, smatraju farmeri semberskog kraja.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić ističe da ima nagovještaja da će cijene mesa i mesnih prerađevina biti veće do 20 odsto.
“Do kraja godine, a posebno od početka sljedeće, cijena mesa će rasti ovdje i u okruženju. Sve je to uzrokovano zbog toga što je prepolovljen prošlogodišnji rod kukuruza, najčešće stočne hrane, koja je u međuvremenu poskupjela i do 100 odsto”, rekao je Srni Maletić.
Maletić, koji na vlastitim farmama tovi svinje, tvrdi da su farmeri na gubitku zbog jeftinih živih svinja i skupog žita.
“Ja sam jedan od tih koji kupuje stočnu hranu i unazad tri mjeseca cijena je po metru iznosila 40 do 45 KM, a sada je 60 KM. Jedna svinja dnevno treba četiri do pet kilograma i kad se sabere 90 dana hranjenja – mi smo uvijek na gubitku. Seljak, proizvođač stalno gubi”, istakao je Maletić, koji je uvjeren da su nove cijene neminovnost.
U Mesnoj industriji “Leder” ističu da je izvjestan rast cijena mesa do 10 odsto, ali da ne treba očekivati nagli skok.
“Koliko naš potrošač ima sredstava toliko i troši. Koliko naši proizvođači imaju robe mi to moramo podijeliti kroz cijene i napraviti most između proizvođača žive stoke i potrošača, odnosno građana”, kaže Milan Lazarević, vlasnik “Ledera” i dodaje da bi cijene mogle rasti do 10 odsto.
U Udruženju potrošača “Zvono” iz Bijeljine tvrde da nema osnova za poskupljenje mesa zato što kalkulacije ne idu u prilog ni mesarima ni farmerima.
Proizvođači mesa i mesnih prerađevina u Semberiji i Republici Srpskoj strahuju da će smanjenje ili potpuno ukidanje carina na uvoz tih proizvoda iz EU početkom naredne godine dovesti do lančanih zatvaranja domaćih poljoprivrednih gazdistava.
Farmeri tvrde da će ukidanje carina dovesti do povećanje uvoza što će domaće mljekare, koje svoje proizvode prodaju u bescijenje, prisiliti da prosipaju mlijeko i bacaju meso.
Kao rezultat privremenog Sporazuma o stabilizaciji i prodruživanju BiH sa EU od 1. januara biće ukinute carine na uvoz ovčijeg i kozjeg mesa, kao i na mliječne proizvode na koje se trenutno naplaćuje 2,5 odsto carine.