BEOGRAD, Nestašica mlijeka nije samo pitanje za “Imlek”. Ona je posljedica činjenice da u Srbiji više nema dovoljno krava – kaže u ekskluzivnom razgovoru za “Novosti” novi predsjednik Upravnog odbora “Imleka” Donald Meklaren.
Znači, nestabilno snabdijevanje mlijekom će se nastaviti?
MEKLAREN: “Imlek”, u ovoj situaciji, čini sve što može kako bi održao što je moguće viši nivo proizvodnje, ali i kvaliteta. Činjenica je da su svi proizvođači mlijeka u ovoj godini bili suočeni sa poteškoćama zbog nepovoljnih vremenskih uslova. Godina je bila prilično kišna, bilo je manje sena i, samim tim, ostvarena je i manja proizvodnja mlijeka. Loš faktor je bio i porast cijena stočne hrane. Posljednjih godina, primjetan je i trend smanjenja subvencija i premija države. Mnogi seljaci su, zbog smanjenih premija, prestali da proizvode mlijeko. “Imlek”” je, uprkos svim teškoćama, nastavio da podržava čitav sektor i da ulaže. Koliko smo u tome uspjeli, govori podatak da krave od “Imlekovih” farmera proizvode do 9.000 litara godišnje, dok je nacionalni prosjek manji od 3.000 litara. Mi, praktično, donosimo na tržište tri puta više mlijeka nego što je nacionalni prosjek. I to je doprinos koji smatramo da bi trebalo da bude primjećen.
Kriza je, kako ste i sami rekli, dovela do značajnog smanjenja stočnog fonda. Koliko ste spremni da pomognete sadašnjim farmerima da i oni ne odustanu od proizvodnje?
MEKLAREN: Činićemo sve što smo radili i do sada. A, to je intenzivno ulaganje u naše farmere. Cilj nam je da oni ostvare maksimalnu proizvodnju uz maksimalni kvalitet. Jedan od primjera odnosa prema našim farmerima je da im, u godinama kada je bilo viška proizvodnje, nismo ograničili otkup mlijeka. Kupovali smo i veće količine nego što su nam bile potrebne, a sve kako bi se izgradio taj odnos maksimalnog povjerenja. Akcenat smo stavili i na kvalitet. Ne treba zaboraviti da je, u momentu kada smo došli na ovo tržište svega deset odsto ukupne količine mlijeka bilo najboljeg kvaliteta, a da je danas, našim angažovanjem i u skladu sa evropskim standardima, došlo do toga da je od ukupne količine mlijeka koje otkupljujemo, čak 70 odsto ekstra kvaliteta. Mi mislimo na naše farmere i nastavićemo da plaćamo evropsku cijenu za evropski kvalitet mlijeka.
Da li ste trenutno više okrenuti domaćem ili inostranom tržištu?
MEKLAREN: Izvoz je, definitivno, vrlo važan cilj, ali je “Imlek”, ipak, odlučio da značajno smanji isporuke na inostrana tržišta. Ove godine umanjili smo isporuku na inostrana tržišta za 40 odsto. Bilo bi, možda, zanimljivo vidjeti koliko su druge kompanije iz ovog sektora smanjile svoj izvoz. Smatramo da je smanjenje izvoza jedna ozbiljna mjera koja doprinosi boljoj snabdijevenosti domaćeg tržišta.
Zar danas nije osnovni cilj svake kompanije što veći izvoz?
MEKLAREN: To jeste tačno, ali moramo da vodimo balansiranu politiku po ovom pitanju. Moramo da napravimo ravnotežu između domaćih potreba i zahtjeva za prodaju robe na ino tržištima. U ovom segmentu imamo izbalansiran stav koji zadovoljava potrebe naših akcionara, ali i naših partnera i kupaca.
Šta je suština konflikta koji već duže vrijeme imate sa Komisijom za zaštitu konkurencije?
MEKLAREN: Prije tri godine, Komisija je pogrešno zaključila da imamo dominantan položaj u otkupu mlijeka tako što je za poređenje uzela manje od polovine ukupno proizvedenog mlijeka u Srbiji. Nismo se složili sa tim, jer u skladu sa standardima i normama EU, njihova računica nije tačna. Pored toga, farmeri su svojom voljom ulazili sa nama u ugovorene obaveze, nije bilo nikakvih represivnih mjera ili situacija u kojima su oni bili primorani da ih potpišu. Ipak, odmah smo preduzeli neke mjere kako bi, bar djelimično, odgovorili na zahtjeve Komisije za zaštitu konkurencije. Izmijenili smo ugovore.
Kao reakciju na to, Komisija je priznala da smo učinili te korake. Zvanično smo uložili žalbu na nalaze i zaključke Komisije. Sud je, da podsjetim, početkom 2009. godine usvojio našu žalbu. Međutim, Komisija je ponovila svoje rješenje, a novoformirani Upravni sud donosi zaključak da je Komisija za zaštitu konkurencije u pravu. Sve ovo nas, kao investitora, dovodi u jednu, prilično neugodnu situaciju. Što je još važnije i drugi investitori iz Srbije i van nje se sada pitaju da li je ovo zemlja u koju treba staviti novac i investirati!?
Svaki ulagač, i to ne samo u našoj industriji, mora imati garancije da će pravni okviri za njihovo poslovanje biti jasni i pouzdani. Ako bilo ko od investitora pomisli da neki od ovih faktora nije ispoštovan, zapitaće se da li je to okruženje u kome će njegovo ulaganje biti sigurno.
I, šta je vaš sljedeći korak?
MEKLAREN: Ne tražimo bilo kakve posebne uslove. Ono na čemu, kao i svi drugi investitori, instistiramo jeste samo da zakoni budu jasni, pošteni, pouzdani, kao i da se dosljedno primjenjuju. Nastavićemo da tražimo odgovore da li je država spremna da dosljedno primjenjuje pravila koja donosi. Komercijalno gledajući, nastavićemo da radimo u ovoj zemlji, istim kapacitetom kao i do sada.
Odgovorićete na novu odluku Upravnog suda?
MEKLAREN: Naravno, pravnim putem borićemo se do donošenja odluke za koju budemo smatrali da je pravedna. Ne treba zaboraviti da nismo samo mi ti koji imaju interes za rješenje ovog pitanja. Kompletna dešavanja oko “Imleka” danas posmatraju i drugi. Siguran sam da će među onima koji će se zainteresovati za ovaj slučaj biti i ljudi iz Evropske unije.
Strategija
Mnoge je iznenadila činjenica da ste se, nakon tridesetogodišnje diplomatske karijere, našli na čelu Upravnog odbora “Imleka”…
MEKLAREN: Imam veliko iskustvo u razvijanju odnosa kompanija sa vladama zemalja u kojima one posluju. To ću raditi i ovde. “Imlek” ima svog generalnog direktora koji donosi poslovne,operativne odluke, a ja ću pokušati da pronađem način za konstruktivan dijalog sa relevantnim institucijama Vlade, po svim otvorenim pitanjima u cilju zaštite i održanja izuzetnih rezultata koje je “Imlek” postigao u posljednjih sedam godina. Svi se suočavamo sa izazovima. Ovo nije vrijeme za sukobe. Ovo je vrijeme za partnerstvo.
Vodeća pozicija
Koliko je, prema Vašoj procjeni, “Imlek” zaista dominantan na ovdašnjem tržištu mlijeka?
MEKLAREN: “Imlek” nema dominantan položaj, jer ima oko 32 odsto u otkupu, što je ispod dozvoljenog nivoa, a na policama, zbog sopstvenog izvoza, s jedne strane i uvoza mliječnih proizvoda na ovo tržište, manji procenat. Na to ukazuje i podatak da u Srbiji, pored nas, ima još oko 200 mljekara. Poređenja radi, u Danskoj postoji jedna, a u Holandiji i Francuskoj po dvije. S druge strane, “Imlek” jeste lider u oblasti mliječne industrije, ali samo zato što smo konkurentni. I to po svim parametrima. Po investicijama, kvalitetu i proizvedenim količinama. Vodeća pozicija je, priznaćete, nešto što svaki investitor želi da postigne. Novosti