SARAJEVO, Iako je utvrdila manipulacije cijenama dionica na tržištu, u koje su bili uključeni i zaposlenici brokerskih kuća, Sarajevska berza (SASE) propuštala je da preduzme mjere protiv profesionalnih posrednika koji su prekršili propise.
Ovo je, između ostalog, sadržano u rješenju Komisije za vrijednosne papire FBiH kojim je utvrđeno postojanje uslova za oduzimanje dozvole za rad Sarajevskoj berzi.
Svoju nadzornu ulogu, konstatuje se u rješenju, berza naročito nije ostvarivala u pogledu takozvanih restriktivnih računa, odnosno računa profesionalnih posrednika i sa njima vlasnički i rodbinski povezanih osoba. Iako je pravilima berze dat poseban status tim računima, berza nije s povećanom pažnjom provodila nadzor trgovanja vlasnika tih računa. To se posebno odnosi na Džemala Bilanovića, zaposlenika brokerske kuće “Eurohaus”, na čijem čelu je Zijad Blekić, predsjednik Nadzornog odbora SASE.
Bilanović, zaposlenik “Eurohausa” u filijali u Bugojnu, trgovao je preko restriktivnog računa u više transakcija za koje se može utvrditi da predstavljaju manipulaciju. Između ostalog, Bilanović i Mersiha Karkelja, navodi se u rješenju Komisije, prodali su bez ikakve ekonomske računice, po dvostruko nižoj cijeni, kupljene dionice Tvornice građevinske stolarije “Janj” u korist klijenta Damira Talargića.
“S obzirom na to da su svi nalozi unošeni u intervalima pred fixing u toku dva dana, ne može se odbaciti mogućnost da se radi o dogovorenim transakcijama pomenutih klijenata”, navode u Komisiji i dodaju da je indiktivno da su dužnosnici berze izjavili da su znali da je Bilanović vlasnik restiktivnog računa i da je akter nadziranih transakcija, ali da nisu preduzeli mjere za poseban nadzor.
Bilanović se pojavljuje i u trgovini dionicama “DD za proizvodnju kože Bugojno”, gdje je zajedno sa Vernesom Jusićem izazvao značajan pad zvaničnog kursa dionica ove kompanije, na osnovu čega postoje indicije o manipulaciji.
U slučaju prometa dionica “Vranice” ustanovljeno je da su Bilanović i Jasmina Zornić obavili transakciju koja je izazvala porast vrijednosti kursa dionica za 19,97 odsto. Prema nezvaničnim informacijama, Jasmina Zornić je u rodbinskoj vezi sa jednim od najvećih dioničara “Vranice”, navode u Komisiji, pa je izdala nalog za kupovinu jedne dionice da bi izazvala vještačko povećanje njene cijene.
Isti scenario ponovljen je u slučaju dionica “Bosnaputeva”, gdje je Mersiha Karkelja takođe kupila i prodala jednu dionicu po dvostruko nižoj cijeni.
Neadekvatno postupanje berze Komisija je ustanovila u 21 predmetu, a uglavnom je riječ o dogovorenim transakcijama i vještačkom podizanju ili spuštanju cijena dionica.
Tako je, na primjer, utvrđeno da je kroz dvije transakcije dionicama kompanije “Novi centar” Zavidovići spuštena cijena dionica, čime su potaknuti drugi investitori da prodaju dionice po tim cijenama, a u čemu su učestvovali direktor “Krivaje 1884” Ismet Mujanović i Mustafa Gradinović.
U slučaju transakcija dionicama Privredne banke Sarajevo cijena je namjerno podignuta za 50 posto, a akteri su Edin Mandžo i Suvad Karkelja.
U Sarajevskoj berzi odbacili su navode Komisije da nisu postupali u skladu sa zakonom, te smatraju da je problem u primjeni mjera nadzora nad berzanskim trgovanjem u vezi s kojim postoje nejasnoće u samim propisima.
Smatrajući da su kvalifikacije Komisije teške, te da je izrečena mjera prestroga, Nadzorni odbor SASE donio je odluku o pokretanju upravnog spora protiv regulatora tržišta. Nezavisne novine
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo rješenje komisije iz Sarajeva je smiješno i na sudu ga je veoma lako oboriti. Sve same konstrukcije. Kako dokazati manipulaciju kada se cijena slobodno formira na osnovu ponude i tražnje.
Ovdje je problem što niko ne zna da li mi težimo slobodnom tržištu. Deklarativno težimo, ali uz milion zabrana i ograničenja. I šta nam dobro/loše donose zabrane, a šta sloboda?
Manipulisanje cijenom u smislu “vještačkog” povećanja ili smanjenja, trgovanje koristeći inside informacije, transakcije na malim prometima itd. su nešto što postoji na svim berzama svijeta.
Ljudima se ne može zabraniti da prodaju akcije duplo jeftinije nego su ih kupili. Takođe se ne može zabraniti da kupite npr. samo jednu akciju. Ali se drugim instrumentima može “isključiti” uticaj te “manipulacije” na ostale učesnike u trgovanju. A za to treba samo volja i znanje…
Dodao bih da je svaki REPO posao dogovorena transakcija. Kupac unapred zna da će prodavac dati nalog. A prema tumačenjima regulatora i to je manipulacija :-).
to je zato sto u bosni ne postoji trziste novca, pa ovi glupsoni sto misle da imaju trziste kapitala, u oba entiteta, lijece svoje komplekse i velicaju sebe, toboze braneci integritet trzista.
aha…
pa vidite drugovi komentatori, ako su te stvari u redu i “normalna pojava” onda se ne trebate zvati berza nego “mjesto za šibicarenje”
ne možete ovo opravdavati a onda se pitati zašto firme ne idu u IPO.
Bez povjerenja u berzu nema ni ljudi koji bi ulagali slobodna sredtva ni firmi koja bi ta sredstva tražili za svoje projekte.
berza je samo posljedica onoga sto se desava u privredi.
recimo da je privreda bih wc solja. berza je kanalizaciona cijev koja sve to odvodi..negdje.
jest lemi al u kanadi mozda! u bosni ti berza dodje kao sprdacina i ako je privreda bih wc solja onda je berza ofinger u ormaru u spavacoj sobi u susjednom stanu od stana u kojem se nalazi ta wc solja..mislim, realno!
ing (November 26th, 2010 9:27 am)
Potpisujem.