SARAJEVO, Uvođenje sistema digitalnog tahografa u teretna vozila u BiH neizvjesno je do kraja ove godine, zbog čega se može dogoditi da prevoznici neće moći izaći van granica zemlje.
Od 16. juna ove godine ugrađen digitalni tahograf moraju imati sva nova teretna vozila sa masom većom od tri i po tone i autobusi za prevoz više od 10 putnika koji se prvi put registruju u BiH.
Digitalni tahograf je nadzorni uređaj koji obezbjeđuje prikaz i bilježenje brzine i vremena, pređenog puta vozila, kao i vremena rada i odmora vozača. Njegova upotreba zasniva se na softveru EU i personalizovanim pametnim karticama na kojima se čuvaju podaci, a osim prevoznika imaju ih nadzorna tijela i radionice.
BiH, kao i neke druge zemlje regije, nije uvela memorijske kartice do predviđenog roka, koji je bio propisan do kraja marta, zbog čega je njihova primjena pomjerena na 31. decembar ove godine.
U nadležnim institucijama potvrđeno je da je neizvjesno hoće li BiH ispoštovati ovaj rok, s obzirom na to da posao izdavanja kartica kasni, a nisu izrađena ni podzakonska akta.
“Izbor najpovoljnijeg ponuđača za izdavanje memorijskih kartica je u toku. Provodi ga Agencija za identifikaciona dokumenta, evidentiranje i razmjenu podataka BiH (IDDEEA). Hoće li rok biti probijen teško je prognozirati. Do kraja mjeseca situacija će biti jasnija”, kaže Igor Pejić, stručni saradnik za licence u Ministarstvu transporta i komunikacija BiH.
U Ministarstvu očekuju da će Radna grupa za izradu podzakonskih akata do kraja novembra izraditi nacrt pravilnika, a ovaj akt bi mogao biti objavljen početkom decembra. Time bi bio zaokružen pravni okvir za primjenu sistema digitalnih tahografa.
U agenciji IDDEEA kažu da je postupak javne nabavke za izdavanje memorijskih kartica u toku i da su mu odmah pristupili nakon odluke Vijeća ministara od 19. oktobra kojom su definisani načini finansiranja primjene Zakona o radnom vremenu, obaveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u drumskom saobraćju BiH.
Ističu da se može dogoditi da BiH ne ispošuje zadati rok, ali i smatraju da je ključno što je stvoren zakonski osnov i započet postupak za primjenu zakona.
Ilija Damir Pehar, predsjednik Grupacije cestovnih prevoznika tereta BiH, naglašava da su prevoznici u nezavidnoj situaciji jer se zadani rok 31. decembar bliži, a još nije poznato ko će izdavati memorijske kartice niti su određeni servisi za provjere, odnosno baždaranje tahografa.
Milan Gačić, predsjednik Udruženja “Međunarodni transport” Banjaluka, upozorava da je vlast potpuno nespremno dočekala drugu polovinu godine.
“Prevoznici imaju ogromne probleme jer im se kamioni isključuju iz saobraćaja u zemljama EU zbog neposjedovanja kartice za digitalni tahograf”, tvrdi Gačić.
I Velibor Peulić iz Instituta za edukaciju Spoljnotrgovinske komore BiH sumnja da će utvrđena evropska obaveza biti ispoštovana na vrijeme.
“Ako do datog roka ne budu izdate kartice, a EU ne promijeni svoju instrukciju iz maja ove godine, vozila koja su nova i registrovana nakon 16. juna u BiH neće moći učestvovati u međunarodnom transportu. Praktično, oko 580 vozila ostaće za loko-transport do izdavanja kartica”, kaže Peulić.
Podsjeća da je zakon donesen 14. juna, ali je procedura u vezi s nadležnostima umanjila realne šanse da rokovi budu ispoštovani.
Napominje da je Hrvatska okončala uvođenje sistema digitalnih tahografa prije godinu, a da su i ostale zemlje u regionu pri završetku procesa. Makedonija krajem novembra startuje a izdavanjem kartica, a u Srbiji i Crnoj Gori u toku su finalne procedure.
Kazna u EU 15.000 evra
Ukoliko budu iz kamiona izvadili digitalne tahografe i zamijenili ih starim analognim, prevoznici rizikuju kaznu koja u BiH iznosi 10.000 KM, a u Evropskoj uniji 15.000 eura.
“Pojedini pozivi prevoznicima da izvade nove tahografe i zamijene ih starim je elementarno nepoznavanje propisa koji regulišu ovu oblast”, upozorio je Velibor Peulić, iz Instituta za edukaciju Spoljnotrgovinske komore BiH. Nezavisne novine