BEOGRAD, Iako srpska konditorska industrija ima vrhunsku tehnologiju, kadrove, kvalitet proizvoda i brendove, ne uspjeva da se značajnije nametne na stranim tržištima zbog previsokih cijena sirovina i repromaterijala koje je čine nekonkuretnom, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS).
“U Srbiji imamo potpuno apsurdnu situaciju – sporazumima o slobodnoj trgovini predviđeno je dinamičko snižavanje carina za uvoz konditorskih proizvoda do potpune liberalizacije, a sa druge strane, imamo ne visoke, već previsoke cijene inputa”, kazao je predsjednik Grupacije konditora PKS Miroljub Aleksić, koji je i direktor kompanije “Pionir”.
To se odnosi na osnovne sirovine – mlijeko u prahu, biljne masti, šećer, kao i carinska opterećenja na uvoz palminog ulja i lješnika, kazao je on, ističući da je na taj način cijela domaća konditorska industrija dovedena u “nepovoljan položaj u odnosu na konkurente”.
Aleksić je na skupu “Perspektive konditorske industrije u regionu” u PKS kazao da se to odnosi kako na proizvođače iz Evropske unije (EU) i zemalja CEFTE, tako i u odnosu na zemlje u okruženju, koje za svoju proizvodnju “koriste znatno jeftinije sirovine, i to za 20 do 30 odsto”.
On je ukazao da su najveći problem i prije krize bili “nametnuti” prelevmani na uvoz mlijeka u prahu i maslac, dodajući da se svi konditori slažu da treba liberalizovati uvoz te sirovine, sa čime su se, prema njegovim riječima, složili i proizvođači mlijeka.
“Opterećenje treba svesti na carinu i porez na dodatu vrijednost (PDV), a prelevmane, kao ‘prevaziđenu’ kategoriju potpuno ukinuti”, dodao je.
Aleksić je napomenuo da je za prvih devet mjeseci ove godine konditorska industrija Srbije zabilježila proizvodnju od oko 86.000 tona, što je za 10 odsto manje nego u istom periodu 2009. godine. Tanjug