BANJALUKA, Projektom “Žene ženama” biće obezbijeđena neophodna edukacija za 26 mladih žena preduzetnika sa područja Banjaluke za pokretanje vlastitog biznisa, poručeno je na prezentaciji ženskog preduzetništva u Banjaluci u okviru “Globalne sedmice preduzetništva”.
Direktor Gradske razvojne agencije Banjaluka Nenad Račić rekao je da je ovim projektom, koji se realizuje u saradnji sa njemačkom agencijom “Gopa” i Udruženjem žena preduzetnica Republike Srpske, obuhvaćeno učenje ponašanja na tržištu, računovodstvo i razvoj početne ideje do izrade biznis plana.
“Jedan broj polaznika već je registrovao vlastitu djelatnost, a ova obuka pomoći će im da steknu sposobnosti za održanje i dalji razvoj posla”, istakao je Račić.
On je dodao da je vrijednost projekta 30 000 KM, od čega je 20 000 obezbijedila agencija “Gopa”, dok je Gradska razvojna agencija obezbijedila nagradni fond u iznosu od 12.000 KM za tri najbolja poslovna projekta.
Prema njegovim riječima, za ovaj projekat vlada veliko interesovanje, jer je obuka predviđala 20 do 25 žena polaznika, a već u aplikacijama je bilo više zainteresovanih, a među njima ima i žena koje već imaju potpuno ekonomski opravdane poslovne ideje.
“Gradska razvojna agencija u okviru svoje redovne djelatnosti već tri godine vodi Centar za mali biznis, kojim se ugroženim kategorijama pomaže da pokrenu vlastiti posao u kućnoj radinosti. Sada okupljamo oko 70 kooperanata, a prisutni smo i na sajmovima”, istakao je Račić.
Predstavnik Udruženja žena preduzetnica Gordana Lihović rekla je da je ovo prvi put da institucije RS podržavaju žensko preduzetništvo, te da će edukacijom članice Udruženja biti mentori ženama do 30 godina koje žele da pokrenu vlastiti posao.
Ona je dodala da žensko preduzetništvo predstavlja posebnu kategoriju, jer su različiti uslovi pod kojima žene pokreću biznis u odnosu na muškarce, s obzirom da su više okrenute uslužnim ili niskobudžetnim djelatnostima.
“Prema posljednjim istraživanjima u BiH 2004. godine, učešće žena u privatnom preduzetništvu je između 25 i 35 odsto, ali je mnogo bitniji kvalitet ženskog biznisa nego kvantitet”, istakla je Lihovićeva.
Govoreći o stanju ženskog preduzetništva u RS, Lihovićeva je istakla da poseban problem predstavlja i činjenica da većina žena nisu nosioci imovinskih prava, zbog čega im je otežano dobijanje hipotekarni kredit, te nedostatak kreditnih ili grant linija i institucionalnih mehanizama podrške ženskom preduzetništvu.
“Nadamo se da će sličan projekat biti pokrenut i na republičkom nivou, a očekujemo i da resorno ministarstvo izradi Strategiju podrške ženskom preduzetništvu, što je međunarodna obaveza”, poručila je Lihović.
Današnju prezentaciju ženskog preduzetništva organizovala je Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća u okviru “Globalne sedmice preduzetništva”.