BANJALUKA, Uprava banjalučkog “Autoprevoza” otvorila je proceduru prodaje zemljišta u centru Banjaluke na kojem se nalazi Muzej savremene umjetnosti RS i jedna od najprometnijih gradskih ulica.
Upravni odbor “Autoprevoza” na današnjoj sjednici Skupštine akcionara preduzeća traži zeleno svjetlo za prodaju nekretnina na izuzetno atraktivnoj lokaciji stare autobuske stanice, u neposrednoj blizini Trga Krajine, ukupne površine od 21 dunuma.
Lokacija obuhvata veći dio zemljišta na potezu od parka “Petar Kočić” do Poslovnog centra “Krajina”, odnosno od Ulice Nikole Tesle do glavne gradske ulice Kralja Petra I Karađorđevića, uključujući dio Vidovdanske ulice i najveći javni gradski parking.
Sve to biće omogućeno ukoliko Skupština akcionara “Autoprevoza” danas usvoji izmjenu vlastite odluke iz maja 2007, kojom se, takođe, predviđala prodaja istih nekretnina. Izmjena odluke “Autoprevozu” je neophodna zbog usklađivanja s izmijenjenim regulacionim planom u zemljišnim knjigama, odnosno sprovedenim cijepanjem većih parcela na manje.
Pravni eksperti ističu da je zakonski nemoguće prodavati gradske ulice koje predstavljaju javne površine, izražavajući čuđenje kako se većinski privatno preduzeće u zemljišnim knjigama uopšte upisalo kao vlasnik te parcele.
“Javna površina, kao što je Vidovdanska ulica, ne može biti predmet prodaje i zakonski je nemoguća situacija da neko, na primjer, postavi rampu na ulicu, jer je ona, eto, njegovo vlasništvo. Ako bi se to dozvolilo, bio bi to apsolutni presedan”, kazao je naš sagovornik.
Mali akcionari “Autoprevoza” oštro se protive prodaji nekretnina preduzeća, koje su, ukazuju, započete još prije tri godine po nalogu najvećeg akcionara Živka Babića. Podsjećaju da je “Autoprevoz” početkom 2008. firmi “MG Mind” iz Mrkonjić Grada prodao upravnu zgradu, radionička halu i pripadajuće zemljište preduzeća za 6,5 miliona KM, dok je poslovni prostor u Jevrejskoj ulici pazario član Upravnog odbora preduzeća Goran Maričić.
“Nećemo dozvoliti da se dalje komada ‘Autoprevoz’ i urušava njegov kapital, a time i vrijednost naših akcija”, kaže Branko Predragović, predstavnik grupe manjinskih akcionara, koji je pozvao sve sitne akcionare firme da se udruže u sprečavanju namjera većinskog vlasnika.
U Investiciono-razvojnoj banci (IRB) RS, koja preko Fonda za restituciju ima četiri odsto akcija “Autoprevoza”, takođe, će glasati protiv predloženih odluka. Naglašavaju da važnu odluku za sudbinu “Autoprevoza” o prodaji nekretnina velike vrijednosti, kao i o njegovu podjelu, pokušavaju donijeti bez bilo kakvog pisanog obrazloženja i uz neusaglašena akta u samom sazivu akcionarske skupštine.
“U materijalima za Skupštinu nigdje se ne navodi o kojim se tačno nekretninama radi, već su samo pobrojane katastarske čestice, a nema ni obrazloženja zbog čega ih uopšte žele prodati. Nigdje se, takođe, ne navodi kakav će to uticaj imati na buduće poslovanje ‘Autoprevoza’ niti za šta će se koristiti sredstva dobijena prodajom nekretnina”, naglasili su u IRB-u.
Najveći akcionari “Autoprevoza”, Živko Babić i Sladomir Đurić, te direktor Dragoljub Mihajlović, isprva su negirali da namjeravaju bilo kome prodavati zemljište u centru Banjaluke, navodeći da su parcele javnih gradskih površina u odluku “ušle greškom Pravne službe preduzeća”.
Đurić je kazao da se odluka donosi iz predostrožnosti za “ne daj bože, ako preduzeće eventualno dođe u lošu finansijsku situaciju”, navodeći da i sami znaju da je nemoguće prodati gradsku ulicu.
Oni su, međutim, u nastavku razgovora priznali da razmatraju da Administrativnoj službi grada ponude otkup zemljišta koje je privedeno namjeni, kao što su dio Vidovdanske ulice, trotoari i druga infrastruktura. Kao najprihvatljivije rješenje za obje strane vide kompenzaciju tog zemljišta za njihove buduće milionske obaveze po osnovu komunalne naknade i renti za njihov započeti projekat izgradnje najnovije autobuske stanice kod “Vitaminke” u naselju Kumsale, za šta su već kupili 22 dunuma zemljišta.
“Gradskoj upravi ćemo uputiti pismo namjere, što ne znači da će oni to prihvatiti. Mi smatramo da bi bilo dobro i za nas i za njih da se već jednom raščiste imovinski odnosi na lokacijama koje su privedene namjeni”, kazao je Đurić, vlasnik 17 odsto akcija “Autoprevoza”.
On ističe da je njihova odluka legalna, jer je “Autoprevoz” u gruntu upisan kao vlasnik nekretnina na staroj autobuskoj stanici, na osnovu ugovora iz 1969. kojim je kupio tu lokaciju od nekadašnjih željeznica Jugoslavije.
Podjela “Autoprevoza”
Banjalučki “Autoprevoz” na današnjoj sjednici Skupštine akcionara, takođe, donosi odluku o procesu podjele preduzeća kroz osnivanje novog, čemu se posebno protive mali akcionari.
Živko Babić, vlasnik oko 25 odsto akcija “Autoprevoza”, kazao je da je podjela preduzeća motivisana pozitivnim iskustvima drugih kompanija radi lakšeg upravljanja. On kaže da će jedno preduzeće zadržati postojeću autobusku stanicu u Lazarevu/Budžaku sa regionalnim, gradskim i prigradskim saobraćajem, dok će se odvojiti planirana najnovija autobuska stanica kod “Vitaminke”, u naselju Kumsale, sa autobusima za međunarodni saobraćaj i turističkom agencijom.
On kaže da mali akcionari nemaju razloga za brigu, jer će u oba preduzeća dobiti akcije srazmjerno postojećim vlasničkim udjelom. Potvrdili su da su s kompanijom “Bobar” preliminarno razgovarali o mogućnostima prodaje dijela preduzeća sa djelatnošću gradskog saobraćaja, ali da je konačni dogovor “još na dugom štapu”.
“Tek kada izgradimo autobusku stanicu kod ‘Vitaminke’, možemo govoriti o prodaji postojeće stanice”, precizirao je Babić.
Grad tužio “Autoprevoz”
U Administrativnoj službi grada Banjaluka ne priznaju vlasništvo “Autoprevoza” nad zemljištem na lokaciji stare autobuske stanice zbog čega su u vezi s tim pokrenuli sudski spor protiv tog preduzeća.
Ističu da su grad Banjaluka i nekadašnje državno preduzeće “Autoprevoz” 1979. godine zaključili ugovor o razmjeni nekretnina, koji se odnosi na dislokaciju autobuske stanice, prema kojem grad, na ime zemljišta u Vidovdanskoj ulici, dodjeljuje gradsko zemljište za gradnju nove stanice u naselju Lazarevo/Budžak (sadašnja nova autobuska stanica).
Na osnovu tog ugovora, “Autoprevoz” je, kako ističu, od nadležnog organa grada Banjaluke, dobio odobrenje za izgradnju i izgradio novu autobusku stanicu. Ugovor, međutim, kako ukazuju, nije proveden u zemljišno-knjižnoj evidenciji Osnovnog suda u Banjaluci, navodeći da “Autoprevoz” nije saglasan da se grad uknjiži na predmetnim nekretninama, iako je izgradio objekte na gradskom zemljištu, odnosno novu autobusku stanicu.
“Imajući u vidu činjenicu da je grad upisan kao posjednik na predmetnim nekretninama u katastarskom operatu, te da je na temelju ugovora njihov stvarni vlasnik, grad će se protiviti bilo kakvom njihovom raspolaganju od strane ‘Autoprevoza'”, ističu u banjalučkoj Administrativnoj službi. Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
E ovo je vala nadmasilo sve do sada. Nije im vise dovoljno gradjevinsko zemljiste pa nasli i ulice da prodaju 🙂
a sta je sa odredbama zakona o gradjevinskomzemljištu da vlasnik zgrade postaje i vlasnik zemljišta ispod i oko zgrade. Znači li to da bi vlasnik muzeja po sili zakona postao vlasnik i zemljišta oko zgrade koje služi za redovnu upotrebu te zgrade, bez obzira na to, šta je tu sporno ako ima ugovor o zamjeni treba samo izvršiti promjenu u gruntovnici na osnovu posjedovnog lista iz katastra i tog ugovora o zamjeni.
Koliko ja znam, upravo je obrnuto – vlasnik zemljista je vlasnik i objekta na tom zemljistu, barem je tako bilo u mom licnom primjeru