Svaki 26. stanovnik BiH ima firmu – Za tri godine prepolovljen broj novoosnovanih firmi – U RS profitabilnije građevinske, a u FBiH prehrambene firme
SARAJEVO, BANJALUKA, U BiH trenutno ima 145 249 registrovanih pravnih subjekata, odnosno svaki 26. stanovnik ima registrovanu firmu. U Analizi koju je specijalno za Poslovni portal CAPITAL.ba pripremila kompanija New Market Consulting iz Sarajeva, prvi put u BiH na jednom mjestu upoređeni su podaci o broju pravnih subjekata, kapitalu, prometu i dobiti firmi u RS i FBiH. (Preuzmi: Analiza Capital.ba,novembar 2010).
Ako bismo za kvalifikaciju pravni subjekt uzeli svaku firmu koja je uredno dobila ID/JIB broj, u Federaciji BiH se nalazi 84 633 firmi, u RS 56 089, a u Distriktu Brčko 4 527.
U FBIH ima 21 078 društava sa ograničenom odgovornošću, u RS 9 704, a Brčkom 1 266.
.
Promet TOP 100 firmi u RS i FBiH
Najvećih 100 građevinskih firmi u FBiH ima promet od 1,1 milijardu KM, dok TOP 100 firmi u RS ima promet od 656 miliona KM.
U prozvodnji neprehrambenih proizvoda promet firmi u FBiH je 4,8 milijardi, a u RS 2,8 milijardi KM. Veća je razlika u proizvodnji pregrambenih proizvoda, gdje je 100 TOP firmi u FBiH imalo promet od 1,7 milijardi, a u RS 739 miliona KM. U trgovini prehrambenim proizvodima promet 100 najvećih firmi u FBiH je 4,9 milijardi, a u RS 1,9 milijardi KM.
.
.
Kapital i dobit firmi u RS/FBiH
Zanimljivo, građevinske firme u RS su firme skoro 10 puta manje po kapitalu i dva puta po prometu od firmi u FBiH, a imaju dva puta veću dobit. Kapital 100 najvećih građevinski firmi u RS je 141 miliona KM, a njihova dobit je iznosila 71 miliona KM. S druge strane kapital najvećih firmi u FBIH je 1,39 milijardi KM, a dobit tek 37,6 miliona KM.
Kod proizvodnje neprehrambenih proizvoda firme u oba entiteta bilježe gubitke. U RS one su u minusu 59,7 miliona KM, a u FBiH 65,4 miliona KM.
Za razliku od građevinarstva, firme iz prehrambene industrije u Federaciji BiH su znatno uspješnije. Firme u Srpskoj iz ove oblasti imale su dobit od 7,5 miliona, dok su 100 najvećih firmi u FBiH ostvarile dobit od blizu 106 miliona KM. Uspješne su i firme iz oblasti prevoza, skladištenja i komunikacija. Njihova ukupna dobit u oba entiteta iznosila je 204,7 miliona KM (RS 86,7 mil, FBiH 118,4 mil. KM).
.
.
Sve manje novoosnovanih firmi u BiH
Analizirajući broja novoosnovanih firmi kroz godine primjetan je konstantan pad. U BiH je 2007. godine registrovano više od 15 hiljada firmi, a za deset mjeseci ove godine tek 8 600 novih pravnih subjekata. Uporište pozitivnih i negativnih strana ovakvog trenda, kao i same uzroke, moguće je potražiti u mnogim ekonomskim kretanjima koja su obilježila obuhvaćeni period. Zasićenosti tržišta, utjecaju ekonomske krize kao i pad ekonomske moći pojedinaca koji bi se odvažili na pokretanje biznisa svakako su samo neki od uzroka.
.
Kretanje broja novoosnovanih firmi u BiH kroz godine:
2007. 15 140
2008. 14 596
2009. 12 050
2010. 8 616 (do oktobra)
.
Broj zaposlenih RS/FBIH
Prema podacina Agencije za statistiku BiH, u januaru 2010. u pravnim subjektima u BiH bilo je 701 431 zaposlenih ili 2,2% više u poređenju sa decembrom 2009. godine.
U nastavku je komparacija ukupnog broja uposlenih u nekoliko najznačajnijih djelatnosti sa brojem uposlenih u TOP 100 firmi tih djelatnosti, sa razdvojenim pregledom RS-FBiH.
Ukupan broj uposlenih u građevinarstvu: 42 959
Ukupan broj uposlenih u prijevozu, skladištenju i komunikacijama: 44 858
Izvor: podaci Agencije za statistiku BiH za januar 2010. godine
.
Napomena: Za analizu su korišteni završni godišnji izvještaji za 2009. godinu.
Autor: New Market Consulting iz Sarajeva po narudžbi za Poslovni portal CAPITAL.ba
31 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bravo za Capital,
Napravili ste odlicnu stvar. Na osnovu ovih podataka moze se izvući veliki broj dobrih zakljucaka.
Veoma je i meni zanimiljivo da je u RS gradjevinarstvo tako “profitabilno”, to je sigurno zasluga Borkinog GP Krajine, ali i previsokih cijena stanova i poslovnih prostora koje su prodate Vladinim institucijama u novoj staklastoj zgradi
pa ima jos grana privrede osim ovih 5?
zanimljiva analiza, A sta cemo sa njom. Mogli bi je iskoristiti za unapredjivanje naseg privrednog ambijenta..
Fina analiza, al sta je tu “ekskluzivno”… Ovo bolji student ekonomije zna napraviti
U BiH doći do podataka, pa ih srediti i ukrstiti ravno je poduhvatu. Razbacani su svugdje, na sto strana se mora ići… Zato je ovo korisno. Jazavac sigurno ima bolje, pa ih čekamo nestrpljivo.
Jazavac /Meles meles L./ lovi se psima jazavcarima ili hvatanjem u gvozdje, pravo za usi i izvuci iz te rupe u kojoj se krije.
Lovstvo nastavni predmet na Sumarskom fakultetu, strana 141-144.
Gost,
slazem se s tobom. Vjerujem da ove podatke nemaju ni u nasem ministarstvu privrede. Jer nikada ih nisu ni trazili. Jednostavno, potrebno je doci do ovih podataka i to je rudarski posao u najboljem smislu te rijeci. Ja jos nisam vidio nesto slicno na jednom mjestu. Daj neka ovi sto kritikuju, sto su u najmanju ruku studenti ekonomije, neka oni saberu druge ili ove cifre bolje, i objave.
Ja cu im skinuti kapu…
Cestitke
Bavim se analitikom i znam koliko je teško napraviti bilo kakvu analizu koja će vam pomoći u donošenju odluka, jer je to ustvari i cilj svake analize.
Prvo se susrećete sa problemom pristupa informacijama, a i one koje dobijete morate provjeravati, jer niste sigurni u njihovu vjerodostojnost (za istu stvar, različite institucije objavljuju različite podatke, npr. ukupan broj zaposlenih). Drugi problem je kako iz “šume” podataka izdvojiti one najbitnije za predmetnu analizu, inače će vam analiza “zalutati”, a njeni rezultati biti praktično neupotrebljivi. Kad analizirate stanje, morate ući u dubinu, analizirati razloge i faktore koji su uticali da to bude baš tako, kao i kakve su perspektive.
Na primjeru iz teksta, zašto je građevinarstvo u RS daleko profitabilnije nego u FBiH? Veliki radovi, veće cijene nekretnina, naduvani annexi za javne radove, povoljniji krediti, poreske olakšice i stimulacije, veća kupovna moć stanovništva, sposoban menadžment u firmama, niže cijene radne snage i/ili materijala, “kreativno” računovodstvo…? Treba analizirati koje su to firme najveći “igrači”, koliki imaju udio u tržišnom kolaču, je li grana u fazi ekspanzije, zasićenja ili pada, i zašto?…
Treba puno toga da bi se napravila iole dobra analiza i zbog toga sve pohvale za portal jer rijetko možemo naći bilo kakvu analizu bilo čega.
I sta cemo sad s tom analizom? Kakva korist od toga? Nisam vidio nikakve konstruktivne prijedloge od kojih ce nam biti bolje? Mozete ju okaciti macku o rep…
@sumar
znas li ti da je jazavac jedna od najizdrzljivih zivotinja? Nisi ti te svoje “nauke” bas dobro savladao 🙂
Nek ste vi unajmili agenciju iz sarajeva da vam napisu analizu
Analize se prave da bi ih koristio onaj kome trebaju. Ako tebi jazavče ne trebaju, niko te ne tjera da ih koristiš 🙂
jazavac, mozemo i mi okaciti analize agencije za bankarstvo (tamo gdje ti radis) o rep.
mislim da vas je tamo previse i da nista ne radite. xxxxx
nek si se ti jovo probudio i zimskog sna i sišao iz šume da napišeš komentar…žali bože potrošenih kilobajta
@lemi
kamo srece da radim tamo gdje ti mislis. A sreca je neizmjerna sto imamo tebe da nam rastumacis koji institucije valjaju a koje ne 🙂
Opet idete off topic…. Lemi i jazavac smarate s tim prepucavanjem, drzite se teme. Moje misljenje je da je analiza za svaku pohvalu i da nije bitno ko ju je pravio. Akcionarov post potpisujem. S druge strane, slazem se s jazom da nedostaje zakljucak. Ili je to autor ostavio citaocu da donese…
pa tebi uvijek ostaje da odes na sajt SNSDa, da tamo nadjes utjehu.
Inace, koliko je analiza kvalitetno, pokazuje da su je danas objavila dva dnevna lista Blic i Fokus.
Ja sam cuo da analiza izlazi sutra u New York Times-u
@lazo
ispravka, izasla je i u Vijesniku Potkozarja!
@21, kad vec spomenu Kozarski Vijesnik, jedan moj kolega je trazio da mu se rad objavi tamo kako bi ispunio uslove za disertaciju na ja mislim fakultetu u Subotici…sada je taj kolega jedan od uticajnijih u drustvu…he,he
Mislim da je ovo odličan potez Capitala i pomenute firme. Sviđa mi se i to što nema komentara/zaključka koji bi obojio samu analizu, ali bih volio sad da vidim komentare ekonomskih stručnjaka, profesora, i drugih analitičara na iznesene pokazatelje.
Vrlo amaterski urađena analiza. Nepregledni brojevi,još nepregledniji grafikoni i legende na grafikonima, nedostaju jedinice mjere u tabelama.
Ima korisnih podataka, ali su morali biti mnogo bolje iskorišteni i prikazani.
Danas su Večernje novosti na naslovnoj strani dodatka za RS, posvetili veliki dio prostora upravo ovoj analizi i dijelu koji se odnosi na pad broja naovoosnovanih firmi u BiH. Mislim da je ovo dokaz da se izuzetno cijeni vjerodostojnost informacija koje se objavljuju na Capitalu.
Analiza je dobra osim pokazatelja kapital/dobit. Veliki problem je sto kapital privatizovanih preduzeca ne oslikava realno stanje.
Analiza je za sada pocetak necega sto bi trebao objavljivati svakog kvartala ili polugodja. Nije idealna ali bolje ista nego nista.
Naravno ovi podaci su netacni bar +-10% jer:
– podaci statistickog zavoda nisu precizni iz vise razloga (neadekvatni sifrarnici, dosta firmi ima vise registrovanih djelatnosti, nisu jednaki omjeri npr. mala sushara mesa iz Visokog je u istoj kategoriji proiz. hrane kao Vispak koji pravi puno veci promet…)
– dosta pravnih. subjekata iz Federacije je prebacilo oficielno sjediste u RS zbog manjeg poreza
– dosta firmi postoji na papiru ali prave mali ili nikakav promet (prilikom registracije navede djelatnost ali se njom vise ne bavi)
– broj zaposlenih je sigurno 20-30% veci zbog rada na crno
…
U ovoj analizi bi trebalo dodati:
– koje su grane jos perspektivne(nije uradjena analiza energetskog, telekom i IT sektora)
– metalurgiju jer ima velik omjer u izvozu
– koliki promet pravi turizam i koliki mu je rast/pad
– koje glavne grane biljeze rast/pad
Od 1.1.2011. ce stupiti novi precizniji sistem klasifikacija djelatnosti uskladjen prema EU normama, a efektivno primjenjiv i validan sigurno ne prije pocetka 2012., dok se sve to poshtima i zakonski usvoji, implementira na svim nivoima itd.
analiza uopste nije tacna jer ako ste ikad trazili podatke od APIF (RS) i AFIP-a (FBIH) vidjecete da zapravo vecina firmi nema pravu sifu djelatnosti pa tako imate da je vecina firmi u gradjevini zapravo registrovana kao trgovina , uvoz, veleprodaja…. ovi se samo malo reklamiraju
DALI IKO ZNA KOLIKO IMA PREDUZECA U RS, VJERUJTE NIKO. VLAST U RS SICA OD 9000-15000, KAKO KOJI MINISTAR…. 🙂 TOLIKO O NJIMA I NASOJ VLASTI. PITAJTE MINISTRA BRATICA 🙂
New Market Consulting iz Sarajeva = LRC
Ljudi naprosto imaju podatke , malo ih slozili i ubolicili.
Ne vidim u cemu je tu problem ?!
Situacija nije bas dobra moje predvidzanje nece nece biti bolje sve dok gradzani budu radili protiv sebe i smjene ovu nakaradnu vlast.MIi gradzani trebamo da se udruzimo da se korupciji stane u kraj, A trebamo misliti na sebe i na svoju djecu nek su nam zivi i zdravi, Ja imam firmu koja jedva sastavljam kraj s krajem ne mogu da dobijem posao od tih koji rade na crno, tako da cu morat zatvoriti firmu Jer ja kao posten gradzanin ne mogu opstati u zapadu i susjednim zemljama nemoze se raditi na crno jer su gradzani slozni odmah prijave inspekciji rada tako ova lijepa nasa drzava BiH moze jedino opstati Znam da je teska situacija MISLITE NA STAROST
srdacan pozdrav