BANJALUKA, Radnici “Fruktone” iz Banjaluke, njih 110, nalaze se na evidenciji nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje Banjaluka i ne znaju kako će prehraniti svoje porodice, jer ne primaju ni naknadu Zavoda.
Ovo je u srijedu za “Novosti” istakao Ljubinko Krečar, predsjednik Sindikalne organizacije sada bivših radnika “Fruktone”.
– Bitno je bilo samo “oterati” ovo nekad uspješno preduzeće u stečaj, radnike raspustiti i na taj način legalizovati nezakonite radnje, koje su i dovele do kraha firme – kaže razočarano Krečar.
On naglašava da su on i njegove kolege posljednju platu, od ukupno 13 koje im duguje vlasnik, primili u februaru i “da jedva sastavljaju kraj s krajem”.
– Završili smo kao obespravljeni početnici na birou, a radnicima staž nije povezan 11 godina, to je katastrofa. Niko ne vidi muku običnih ljudi, poštenih radnika, vlast za nas nije briga – kaže Krečar i dodaje da su radnici štrajkovali i protestovali, tražili pomoć Vlade RS, ali da ništa nije pomoglo.
Radnici “Fruktone” nemaju pravo ni na naknadu sa biroa, nego samo imaju mogućnost da ovjere zdravstevnu knjižicu.
– Pravo na naknadu ne mogu da ostvare, jer radnicima nije povezan radni staž i nije uplaćen potreban procenat Zavodu za zapošljavanje RS, kako bi radnici ostvarili ovo pravo – kaže Krečar i ponavlja da kriminalna privatizacija i poslovanje gase preduzeća u Srpskoj.
Prema njegovim riječima, radnici su na biro otišli bez zarađene plate za decembar 2009. godine, plate za januar, februar, mart i april ove godine, razlike plata za mart, april i maj prošle godine za 60 radnika i nepovezanim stažom od 1. januara 1999. godine.
Banjalučki privredni sud otvorio je stečajni postupak u Fabrici sokova “Fruktona” sredinom oktobra ove godine, a stečajna upravnica u “Fruktoni” navela je da je u poslovanju ove fabrike nelikvidnost već duže vrijeme trajno stanje i da blokada računa ove firme sa neznatnim prekidima traje od 2008. Ona je po samom otvaranju stečajnog postupka navela da su samo u ovoj poslovnoj godini gubici firme iznosili 1,79 miliona KM, dok je gubitak iz prethodnih godina 9,26 miliona KM. Vrijednost ove fabrike je procjenjena na 11,23 miliona maraka, a njene obaveze na čak 12,20 miliona. Ispitno ročište, kako je navedeno, na kojem će konačno biti priznata potraživanja biće održano 20. decembra.
Sumnjive transakcije
Mali akcionari ovog preduzeća su sa sumnjivim finansijskim transakcijama u “Fruktoni” upoznali i Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA), kao i nadležna tužilaštva, a zatražena je i revizija privatizacije, kojom je utvrđeno da fabrika nema ni zemljišta, ni objekta, i da je ostala bez svog Brenda. Mali akcionari podsjećaju da je uprava preduzeća još 2008. godine prodala imovinu i nepokretnosti preduzeća povezanom licu, firmi “Interinvest Krajs”. Novosti