BEOGRAD, Kada bruto domaći period u Srbiji bude na nivou srednje razvijenih zemalja biće moguća i veća povećanja cijena lijekova. Do tad su moguće samo minimalne korekcije, rekla je danas Zorica Pavlović, pomoćnica ministra zdravlja.
Ona je na konferenciji Farmacija i zdravstvo u jugoistočnoj Evropi, u organizaciji Ekonom:east Media Group, rekla da je slovenački BDP četiri puta veći od srpskog, a hrvtaski 2,5 puta, a da izdaci za dravstvo čine 14 odsto budžeta Srbije.” Dok BDP ne bude veći moguće su samo minimalne korekcije cijena lijekova. Svako drugo rješenje bilo bi finansijski neodrživo”, rekla je ona.
Ona je dodala da su veledrogerijski rabati uporedivi s drugim zemljama i navela primjer Italije, gdje je on tri odsto. “S druge strane, već duže postoje zahtjevi apoteka za povećanje marže u maloprodaji, koja je sada 12 odsto, što je već nekoliko puta dobilo podršku Ministarstva zdravlja. Mi smo predlagali otklanjanje tih disproporcija, ali pošto cijena lijeka direktno utiče na inflaciju i sredstva Zavoda za zdravstveno osiguranje, u nekoliko navrata nismo dobili saglasnost Ministarstva finansija. Nadam se ipak da će se ukazati trenutak da i tu dođe do korekcija”, rekla je Zorica Pavlović.
Aleksandar Vuksanović, direktor Zavoda za zdravstveno osiguranje, rekao je da na Fond postoje stalni pritisci za povećanje troškova za lijekove koji se prepisuju na recept, a na koje Fond sada izdvaja oko 13 odsto budžeta.
Vuksanović je rekao da su troškovi za lijekove između 2006. i 2009. povećani sa 187 miliona na 285 miliona evra i da čine važnu stavku u sredstvima kojima Fond raspolaže. S tim pritiscima Fond se bori centralizovanom snabdijevanjem najskupljim lijekovima, analizom troškova i korišću od primjene novih lijekova, rekao je Vuksanović i dodao da je, pored toga, potreban i razvoj svesti o zdravim načinima života.
Kao najveće finansijske probleme koji pritiskaju državni fond zdravstva on je naveo 84 milijarde dinara nenaplaćenih potraživanja, koja je Fond mora da otpiše, slabu naplatu doprinosa, smanjenje broja zaposlenih za 300.000 u posljednje dvije godine, rast kursa, cijene lijekova i uvođenje novih dijagnostičkih i terapijskih procedura.
Direktor Biroa makedonskog Ministarstva zdravlja za lijekove Ičko Zaharijev predložio je da zemlje regiona formiraju zajedničku agenciju za lijekove, koja bi omogućila da lijekovi koji su registrovani u jednoj zemlji budu registrovani i u ostalim.
Prema njegovim riječima, treba maksimalno ubrzati sve procedure vezane za registraciju lijekova jer bi to olakšalo poslovanje i državama i farmaceutskim kompanijama u periodu krize.
Zaharijev je naglasio i da je važno da lijekovi što prije dođu do krajnih korisnika i da Makedonija već radi na tome, inicijativom da registracija u toj zemlji bude besplatna. Emg.rs