SARAJEVO, Iako je Hypo Alpe Adria banka Mostar iskazala izuzetno visok gubitak u prvom polugodištu ove godine, nema razloga za zabrinutost u pogledu njenog daljeg poslovanja, niti su ugroženi depoziti, tvrde u Agenciji za bankarstvo FBiH.
Hypo Alpe Adria banka Mostar je u prvih šest mjeseci 2010. godine iskazala gubitak od 78,6 miliona KM, što je višestruko veći “minus” od onog iskazanog u istom periodu prošle godine, kada je iznosio 8,6 miliona KM.
Na loš finansijski rezultat najviše su uticali ukupni nekamatni rashodi banke koji su narasli sa 63 miliona KM u prvom polugodištu lani na čak 124,2 miliona KM u ovoj godini.
“Ovako visok gubitak rezultat je čišćenja portfolija, odnosno otpisa aktive usljed kreditnih gubitaka. Međutim, banka je nedavno izvršila dokapitalizaciju, a i planovi koje nam je predočila govore da nema zabrinutosti da će doživjeti sudbinu sličnu onoj koju su doživjele članice Hypo grupacije u Austriji i drugim zemljama u regiji”, obrazlaže Zlatko Barš, direktor Agencije za bankarstvo FBiH.
Dodaje da ne očekuje ništa zabrinjavajuće ni u narednom periodu u kojem Hypo Alpe Adria banka treba da konsoliduje svoje poslovanje.
“Planovi koje su nam predstavili iz vrha Hypo grupe potpuno su prihvatljivi za nas”, ističe Barš.
Naglašava da je bankarski sektor u BiH zdrav i stabilan, što pokazuju stres-testovi, koji se kao dio stend-baj aranžmana sa MMF-om redovno provode u bh. bankama.
“Posljednji stres-test, koji se odnosi na period zaključno sa 31. decembrom 2009. godine, nije pokazao nikakve udare. Ne očekujemo da će drugačije biti ni sa testom koji se upravo radi, a obuhvata period do 30. juna 2010”, uvjerava Barš.
S tim u vezi kaže da nema znakova poremećaja ni u NLB Tuzlanskoj banci zbog problema u kojima se našla njena banka-majka u Sloveniji.
Naime, Uprava NLB banke iz Ljubljane nedavno je obznanila kako joj je potrebna dokapitalizacija od 400 miliona eura, te je najavila prodaju svoje članice u Sloveniji, Banke Celje, kao i povlačenje sa tržišta pojedinih zemalja u regiji.
“Ono što se dešava sa bankom-majkom, koja je u problemima samo pod pretpostavkama, nema uticaja na NLB Tuzlansku banku”, konstatuje Barš.
NLB Tuzlanska banka u prvom polugodištu 2010. godine poslovala je sa 156.000 KM neto dobiti, što u odnosu na isti period prošle godine predstavlja smanjenje profita 82 posto.
Iako je u odnosu na isti period prošle godine ostvarila rast prihoda od milion KM, banka je zaglibila u gubitak zbog rasta nekamatnih rashoda od tri miliona KM.
U Agenciji za bankarstvo FBiH kažu da banke u BiH nisu u problemima i s obzirom na činjenicu da je domaća regulativa mnogo stroža od međunarodnih računovodstvenih standarda koji se primjenjuju u drugim zemljama.
Sestrinske banke u RS u plusu
Banjalučka Hypo Alpe Adria banka je, za razliku od mostarske, u prvom polugodištu 2010. uspjela ostvariti neto dobit, doduše minimalnu u iznosu od oko 250.000 KM, što je pad za čak 96 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine (6,1 milion KM).
U Upravi te banke ranije su ukazali da je na pad polugodišnje dobiti direktno uticao porast rezervisanja za potencijalne kreditne gubitke u iznosu od blizu sedam miliona KM. Ukazali su da je pogoršanje naplativosti kredita posebno bilo izraženo u segmentu poslovanja sa privredom gdje je skoro svako drugo preduzeće imalo određena kašnjenja u izmirivanju kreditnih obaveza.
NLB Razvojna banka Banjaluka je, pak, u prvih šest mjeseci ove godine zabilježila rast profita za oko 15 odsto, na oko 5,5 miliona KM.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Gospodo iz Mostara i Banja Luke, vi ste i do sada radili po uputama centrale iz Austrije, kažata da njihov gubitak nije uticao na vaš gubitak. Malo morgen. Budući planovi centrale iz Austrije su za vas “božje slovo”, tako da bez obzira na vaše želje moraćete ipak da slušate centralu.