SARAJEVO/ BANJALUKA, Najskuplju vodu u BiH plaćaju građani Bijeljine i Tuzle, a najskuplje grijanje je u Travniku i Novom Sarajevu, rezultati su analize koju su proveli Centri civilnih inicijativa u 13 opština BiH.
Prema ovom izvještaju CCI, u Bijeljini postoji trend rasta ovih cijena, što lokalne vlasti pravdaju ulaganjem tih sredstava od poskupljenja vode u dalju izgradnju kanalizacije i vraćanje kredita za kanalizaciju.
“Nalazi CCI govore da u posmatranim opštinama najskuplju vodu piju građani Tuzle, s cijenom od 1,24 KM po metru kubnom, uz dodatne troškove od 0,35 KM za kanalizaciju. Za razliku od Tuzle, građani Zenice vodu plaćaju svega 0,40 KM po metru kubnom, uz dodatnih 0,20 KM za kanalizaciju, što je u poređenju s Tuzlom tri puta jeftinije”, navode u CCI.
Osim Bijeljine i Tuzle, do porasta cijene vode u proteklih godinu dana među posmatranim opštinama došlo je i u Livnu, Širokom Brijegu i Trebinju.
Kada je u pitanju cijena grijanja, najskuplje je u Travniku i iznosi 3,26 maraka po metru kvadratnom i duplo je skuplje nego u Doboju, gdje građani imaju najjeftinije grijanje u BiH.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu potrošača BiH je kazao da kada je u pitanju cijena komunalnih usluga, građani moraju platiti onoliko koliko piše u računu jer ta preduzeća imaju monopol.
“Druga stvar je što se i voda i grijanje ne plaćaju po mjernim uređajima, odnosno onoliko koliko potrošite, što bi hitno trebalo uvesti”, kazao je Lakota.
Milojko Todorović, izvršni direktor za finansije u “Vodovodu i kanalizaciji” Bijeljina, je kazao da je cijena vode i kanalizacije u Bijeljini najviša vjerovatno iz razloga što se dijelom tog novca vraća kredit Evropskoj investicionoj banci, u iznosu od 12 miliona evra.
“Od ukupne cijene vode i kanalizacije negdje oko 0,2 KM ide na taj kredit. Mi smo tim kreditom riješili pitanje vode i kanalizacije za oko 4.000 korisnika”, kazao je Todorović.
On je naveo da veliki problem ovom preduzeću predstavljaju krađe vode, zbog čega imaju velike gubitke.
Dragan Janković, direktor “Toplane” u Istočnom Sarajevu, je kazao da cijena grijanja za stambene prostore nije previsoka.
“Mi smo za cijenu u poslovnim prostorima koja sada iznosi 8,43 bez PDV-a, tražili da se smanji za sedam odsto, a cijenu u stambenim prostorima nećemo mijenjati”, kazao je Todorović.
On je istakao da se ne može porediti cijena grijanja u toplanama koje kao energente troše ugalj i one koje troše mazut. Nezavisne novine