BEOGRAD, Država optužuje “Salford”, odnosno “Dunav hrana grupu” i mljekare u njenom sastavu, “Imlek” i Subotičku mljekaru za monopol i izazivanje nestašice, ali nema još odgovora kada će biti stabilizovana ponuda mlijeka na tržištu. I da li će te mljekare stići kazna.
Naime, zasada ne postoji način kako da prekršioci snose posljedice. Jer, kako je istakla Dijana Marković-Bajalović, bivša predsjednica Komisije za zaštitu konkurencije, da je slučaj pokrenut poslije 1. novembra prošle godine, kada je počela primjena novog Antimonopolskog zakona, “Dunav hrana grupa” platila bi milionske kazne.
– Slučaj je vođen po starom zakonu i praktično nema načina da se izrekne kazna, jer po starom zakonu ne postoji kazna za ovakav prestup – ističe Dijana Marković-Bajalović. – Jedino što može da se uradi jeste da individualni proizvođači zatraže naknadu štete od mljekara.
Inače, tužbu industrije mlijeka “Imlek” iz Beograda i “Mljekare” iz Subotice, protiv rješenja Savjeta Komisije za zaštitu konkurencije, Upravni sud je odbacio. Komisija je utvrdila da tužioci u ovom sporu, kompanija u većinskom vlasništvu “Dunav hrana grupa”, imaju dominantan položaj na relevantnom tržištu otkupa sirovog mlijeka od mljekara na teritoriji Srbije.
U Srbiji danas ima oko 200 mljekara, koje godišnje otkupe i u njima prerade više od 900 miliona litara mlijeka. Inače, u zemlji se proizvede oko 1,4 milijarde litara mlijeka, pa se najveći dio i naturalno potroši.
Gotovo sve nekada vodeće i poznate mljekare, dobile su nove vlasnike. Najveći broj velikih srpskih mljekara kupio je Investicioni fond iz Velike Britanije “Salford”, gdje posluju “Imlek”, “Novosadska”, “Subotička”, “Zaječarska”.
“Salford” je, prema riječima Branislava Gulana, saradnika PKS, u srpske mljekare i tržište za prve tri godine uložio 200 miliona evra, što je čak za pet odsto više od plana. Odmah se postavlja i pitanje da li je u ovoj grani privrede uspostavljen i – monopol.
– Analizirajući dosadašnje tokove privatizacije srpskih mljekara, ona je nekome donijela dobrobit, ali ima i dosta onih koji nisu zadovoljni – kaže Gulan. – Očito je da na tržištu mljeka vlada monopol, a nekadašnji lideri postali su monopolisti.
Stručnjaci pitanje monopola u srpskoj privredi ne dovode u sumnju. Ima ga, kažu, u svim oblastima, ali su u hrani najosjetljiviji i najčešće se pominju.
Vlasnik
Sjedište ”Salforda”, kao i ovog fonda, nalazi se u Londonu, a registrovan je na Gibraltaru, kažu, zbog poreskog režima. Osnivač ”Salforda” je Judžin Džeri, ruski Jevrejin, koji je osamdesetih godina emigrirao u SAD i tamo na najprestižnijem univerzitetu doktorirao investiciono bankarstvo, da bi se kao Amerikanac u drugoj polovini devedesetih vratio u Moskvu. Novosti