BANJALUKA, Okružni privredni sud Banjaluka odgodio je za 30. novembar ispitno ročište u predmetu “Medicinska elektronika ” Banjaluka, koje je bilo zakazano za danas.
Stečajni sudija Okružnog privrednog suda Banjaluka u predmetu “Medicinska elektronika” Mitho Vukalić rekao je da je sud donio ovakvo rješenje, s obzirom da stečajni upravnik iz opravdanih razloga, do danas nije mogao ispitati prijavljena potraživanja zbog njihove složenosti i obima.
“Zbog svega ovoga, ispitno ročište se odgađa jer nije moguće pravilno donositi odluke u ovoj predmetnoj stvari”, rekao je Vukalić.
Stečajni upravnik ”Medicinske elektronike” Lazo Tomić rekao je novinarima da se danas nije mogao na ročištu izjasniti za sve prijavljene povjerioce, posebno za četiri banke i jednog vlasnika osiguravajuće kuće “Krajina kopaonik”, jer nema procjenu sudskog vještaka građevinske struke o vrijednosti imovine ”Medicinske elektronike”.
Tomić je rekao da pojedini spratovi u “Medicinskoj elektronici” koji su nadograđivani prije deset godina još nemaju građevinsku i upotrebnu dozvolu, zbog čega se, takođe, nije mogao izjasniti o povjeriocima.
On je rekao da je interesantno da potraživanja pomenute četiri banke predstavljaju 50 odsto od ukupnih potraživanja povjerilaca, dok po broju povjerilaca to nije ni dva odsto, zbog čega se to mora proučiti.
Predsjednica Sindikalne organizacije ”Medicinske elektronike” Tatjana Kurbalija rekla je novinarima da je iznenađena odlukom suda o odgađanju ispitnog ročišta u ovom predmetu.
“Veliki broj povjerilaca i potraživanja dovode nas u sumnju da se uopšte bilo kako može rješiti slučaj `Medicinske elektronike`”, istakla je Kurbalija, izražavajući očekivanje da će biti održano novo ročište krajem novembra i da će radnicima ovog preduzeća biti povezan radni staž.
Ona je navela da bi bilo idealno rješenje kada bi Vlada RS kupila ”Medicinsku elektroniku”.
Milivoj Abadžić, koji je radio u ovom preduzeću od njegovog osnivanja, rekao je novinarima da njegova potraživanja po osnovu otkaza iznose milion maraka.
On je rekao da sumnja u kvalitet stečajnog upravnika, zbog čega je zatražio od stečajnog sudije da bude formirana ekspertska grupa koja treba da ispita vrijednost imovine ”Medicinske elektronike” i potraživanja, među kojima ima dosta “sumnjivih”.
Bivši radnik “Medicinske elektronike” Vinko Subotić, koji je, kako tvrdi, nezakonito dobio otkaz u ovom preduzeću i kome je oduzeto pravo na stan, rekao je da njegova potraživanja od ”Medicinske elektrinike” iznose oko 100.000 KM.
Vladi RS biće ponuđena prodaja cjelokupne imovine preduzeća “Medicinska elektronika” nad kojim je 12. jula otvoren stečajni postupak, potvrdio je ranije Srni stečajni upravnik ovog preduzeća Lazo Tomić.
U dosadašnjem toku stečajnog postupka 15 radnika iz administracije ”Medicinske elektronike” Banjaluka završilo je na Birou za zapošljavanje, dok je u preduzeću ostalo oko 60 radnika.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakve veze ima izjašnjavanje o stečajnim povjeriocima i njihovim potraživanjima sa imovinom firme. možda su jedino pod znakom pitanja hipoteke, ali kako Lazo reče nema građevinske dozvole (nema ni hipoteke) ili možda ipak nešto ima?