BEOGRAD, Stabilnost kursa nije ugrožena, tvrde nadležni, ali je dinar iz dana u dan sve slabiji, a cijene sve veće. Ekonomisti smatraju da će klizanje domaće valute biti i dalje, sve dok se ne proda “Telekom”, kao i da će se nastaviti poskupljenja. Guverner NBS je za sljedeću nedjelju najavio razgovore sa Vladom Srbije o sprječavanju cjenovnih šokova.
– Ovogodišnji cjenovni šok se dogodine neće ponoviti – rekao je Dejan Šoškić. – Indeks cijena je takav da ga 37 odsto čine hrana i piće. Da se cijena hrane nije toliko mjenjala, niti bi inflacija početkom godine bila dva odsto ispod donje granice, niti bi se sada sa takvom dinamikom kretala ka gornjem nivou. Ali važno je da inflaciju držimo pod kontrolom.
Prema posljednjim podacima inflacija je u oktobru dostigla 8,8 odsto, dok će se bazna inflacija, odnosno kretanje tržišnih cijena, koje nisu pod kontrolom države znati polovinom sljedećeg mjeseca. U septembru je dostizala 5,7 odsto i samo u tom mjesecu je narasla za 2,1 odsto.
– Potpuno je izvjesno da stopa inflacije u ovoj godini neće biti ostvarena, kao što je planirano, a u određenoj mjeri ili čak u najvećoj mjeri za to je krivo kretanje kursa dinara – smatra Nikola Fabris, ekonomista.
Prema riječima Gorana Nikolića, ekonomiste, svaki cjenovni šok traje godinu dana. NBS sa vladom može da razgovara o kontrolisanim cjenama, kao i o uticaju na monopoliste. Na kartele može da se dejstvuje preko Agencije za zaštitu konkurencije, većim nadzorom ili ubjeđivanjem.
– Ako je za utjehu, u narednom periodu ne bi trebalo očekivati značajnije slabljenje dinara, jer bi to dodatno podstaklo inflatorna očekivanja i otežalo bi posao NBS, u odbrani inflacije dogodine – smatra Nikolić. – Centralna banka ima dovoljno deviznih rezervi za odbranu dinara i sigurno je da će češće intervenisati na deviznom tržištu. Uz to sigurno je da će da nastavi da povećava svoju kamatnu stopu.
Kupuje se evro
Bankari naglašavaju da sve firme kupuju devize i oslobađaju se dinara. Tokom proteklih dana najviše su evre potraživali NIS, “Srbijagas” i” Telenor”. Ali i ostala preduzeća sa viškom dinara. Banke su u petak za evro tražile i 111 dinara, a otkupljivale ga čak po šest dinara manje. Neke banke prilikom obračunavanja rata za kredit upravo primenjuju svoje prodajne kurseve, tako da su građani ovog mjeseca morali znatno više dinara da izdvoje za svoje obaveze za kredite. Novosti