BEČ, Bivši guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić kaže da je veoma bitno da Srbija sprovodi dovoljno strukturnih reformi.
Veoma je važno da se Srbija prilagođava novim makroekonomskim uslovima i pitanje je da li sprovodi dovoljno strukturnih reformi, kazao je Jelašić.
On je dodao da Srbiji treba mnogo manje para nego što je Međunarodni monetarni fond bio spreman da obezbijedi.
“To je dodatni duh koji kreiramo i pitanje je da li taj duh ulažemo u nešto što će nam stvarati dovoljno privrednog rasta kojim možemo vratiti čitav dug, jer Srbija je značajnije povećala dug protekle dvije godine“, kazao je on.
Jelašić je rekao da Srbija ima mnogo manji priliv deviza od planiranih, i ocjenio da će platni deficit ove godine biti veći nego prošle godine. “Imamo veći zahtjev za devizama, a manje priliva i to se reflkektuje na kurs“, dodao je on.
Prema njegovim riječima, značajnije je pitanje kako će se kretati stopa inflacije, i kako će se vratiti ponovo u predviđenu sferu.
„Siguran sam da će NBS u narednih par mjeseci biti aktivna i agresivna da se to postigne to, a to je deficit 6+2 procenta“, kazao je Jelašić i istakao da negativno utiče i umanjeni priliv deviza iz dijaspore.
On je rekao da je, ipak, najvažnije u kojoj mjeri ćemo uspjeti da privučemo strane investicije. To je važno ne samo zbog kursa, već zbog radnih mjesta, izvoza i privrednog rasta. To je novac koji se investira, a jedan najveći dio doznaka dijaspore se koristi za preživljavanje, a ne za stvaranje radnih mjesta i investicija, kazao je Jelašić.
On je rekao da je u bankarskom sektoru privatizacija sprovedena bolje od one u realnoj ekonomiji, gdje se gledalo samo ko daje više novca, a ne i “pozadina kupca”.
Bivši guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić je učestvovao u Beču, na forumu „10 godina tržišne privrede u Srbiji – od problematičnog djeteta do balkanskog tigra“, u organizaciji Austrijsko-srpskog privrednog foruma. Tanjug