BANJALUKA, U Institutu za traženje nestalih BiH od ponedjeljka je angažovana agencija za komunikacije Concept Metropolis Communications (CMC), koja bi, prema riječima izvora “Glasa Srpske” bliskog Institutu, trebalo da napravi novu organizaciju i akte ove institucije.
Rad Agencije plaća Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP), koja je suosnivač Instituta, a CMC bi, navodno, trebalo da “podigne ugled Instituta”.
– Ista ova agencija na proljeće prošle godine bila je angažovana u Institutu. Zaposleni u CMC-u anketirali su radnike Instituta o trenutnoj situaciji i poslovanju – priča naš izvor. Dodaje da su poslije određenog vremena zaposleni u CMC-u otišli iz Instituta, a rezultati njihovog rada nikome nisu poznati do danas.
– Sasvim je sigurno da tu nisu čista posla jer je takvu agenciju, ako je već nešto htjelo da se uradi, trebalo angažovati onda kada je osnovan Institut, a ne sada – ističe izvor “Glasa”.
Naglašava da bi reorganizaciju Instituta trebalo da uradi neko “ko je blizak problemima koje treba da rješava ova institucija, a ne neko ko ne zna ništa o traženju nestalih”.
– Sasvim je sigurno da srpski predstavnici u Institutu neće pristati na nove akte koji budu doneseni uz pomoć te agencije – ističe taj izvor.
Portparol Instituta Lejla Čengić potvrdila je “Glasu Srpske” da je CMC angažovala Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) u saradnji sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta (MKCK) i da oni finansiraju njihov angažman.
– Kako je u ugovoru navedeno, ljudi iz CMC-a će u Institutu obavljati istraživanja sljedećih šest mjeseci, a zadatak je da se podigne ugled ove institucije i da se riješe otvorena pitanja – kazala je Čengićeva. Istakla je da je Agencija poslije prošlogodišnjeg boravka u Institutu ICMP-u podnijela izvještaj “koji je za sve bio strogo povjerljiv”.
– Agencija CMC u saradnji sa Institutom je prošle godine radila na sveobuhvatnoj komunikacijskoj strategiji za Institut. Projekt su finansirali MKCK i ICMP. Angažman CMC agencije, kao i strategija koju su na kraju proizveli je ocijenjena kao vrlo dobra od strane MKCK i ICMP-a, kao i od strane Kolegijuma direktora Instituta – rekla je portparol ICMP-ja Jasmina Mameledžija.
Dodala je da je ove godine angažovan samo jedan predstavnik CMC-a Nazif Hasanbegović, “kako bi pomogao Kolegijumu direktora i nadležnom osoblju u Institutu da teoriju pretoče u praksu i poboljšaju unutrašnju i spoljnu komunikaciju”.
– Osim toga, zadužen je da pomogne Institutu da odgovori na izazovan zadatak informisanja šire javnosti o napretku u rješavanju problema nestalih lica u BiH – zaključila je Mameledžija.
Juče nismo uspjeli da stupimo u kontakt ni sa kim iz agencije CMC, a ova agencija nema svoju internet stranicu.
Traže ostavke srpskih predstavnika
Sve opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS uputiće do kraja ovog mjeseca protestna pisma na adrese srpskih predstavnika u Institutu za nestala lica BiH i zatražiti da podnesu ostavke, a ukoliko to ne učine, biće organizovane blokade kancelarija Instituta.
– Biće zatražene ostavke Milana Bogdanića i Milijane Bojić koji rade u isturenoj kancelariji Instituta u Banjaluci, zatim Brane Dursuna iz Trebinja i Srpka Batinića iz Istočnog Novog Sarajeva – rekao je predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović.
Bogdanić je juče izjavio za Srnu da je spreman snositi odgovornost ukoliko neko ocijeni da njegov rad nije profesionalan i da nije dovoljno posvećen obavezama. Glas Srpske