BEOGRAD, Elektronska trgovina nije dovoljno razvijena u Srbiji, zato što je tržište malo i nema dovoljno iskustava u e-trgovanju, niti je u pravnom smislu u odgovarajućoj mjeri uređena oblast interneta i elektronske komunikacije, izjavio je danas pomoćnik ministra trgovine i usluga Dušan Protić.
On je, na seminaru “Elektronska trgovina – pravni okvir i primjena” u Privrednoj komori Srbije (PKS), istakao da je zato “važno obezbijediti odgovarajuću pravnu sigurnost za trgovinu koja se obavlja elektronskim putem, što je i bio cilj kada je pripreman i donijet Zakon o elektronskoj trgovini prošle godine”.
Protić je rekao da taj zakon prati evropsku direktivu 2000/31, koja je prilagođena srpskom pravnom sistemu.
Pomoćnica ministra u Sektoru za trgovinu, cijene i zaštitu potrošača Ljiljana Stanković, podsjetila je da je u julu donesena Strategija razvoja elektronske trgovine, koja je sastavni dio Strategije razvoja informacionog društva do 2020. godine i navela da je u toku izrada akcionog plana za njenu realizaciju.
“U toku je analiza postojećeg stanja u Srbiji na polju elektronskog trgovanja i što je još bitnije, biće dati predlozi za njen dalji razvoj”, istakla je Stanković.
Ona je objasnila da su u Zakonu o zaštiti potrošača, koji stupa na snagu od januara, definisane prethodne dužnosti obavještavanja i pristup podacima kod elektronske trgovine od kojih se, kako je rekla, mnogo očekuje.
“Mi volju imamo, a znanja intenzivno prikupljamo”, dodala je Stanković.
Predstavnik Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Ferenc Šimon, rekao je da odluka Savjeta ministara Evropske unije (EU) da kandidaturu Srbije za članstvo u EU proslijedi Evropskoj komisiji, znači da će Srbiji biti upućen i veliki broj pitanja u vezi sa digitalizacijom i elektronskom trgovinom.
“Ukoliko pozitivno odgovorite na ova pitanja, bićete na dobrom putu i Srbija će možda na kraju sljedeće godine postati kandidat za članstvo u EU, što nije kraj puta”, dodao je on. Tanjug