PARIZ, Francuski Senat je dao konačno odobrenje nacrta zakona o penzionim reformama, a zakon će biti upućen i poslanicima Donjeg doma francuskog parlamenta.
Istovremeno, studenti su ponovnim izlaskom na ulice pokušali da daju podsticaj pokretu protiv reformi, koji sve više slabi širom zemlje.
Protesti širom zemlje polako jenjavaju, nekoliko najvećih štrajkova je prekinuto, pet od 12 blokiranih naftnih rafinereija je ponovo otvoreno, a ulice Marselja počeli su da čiste radniči gradske čistoće.
Broj demonstranata koji se danas okupio u francuskim gradovima je mali, ali vođe sindikata tvrde da protest nije završen, nego da “dobija drugačije forme”.
Nekoliko stotina studenata, đaka i radnika marširalo je ulicama Pariza, a u gradu Tuluz na jugu zemlje, u kojem se nalazi najveće univerzitetsko naselje izvan Pariza, okupilo se ne više od 300 ljudi.
U Sen Deniju, glavnom gradu francuskog ostrva Reunion u Indijskom okeanu, u proteste se uključilo oko 2.000 ljudi, koji su uzvikivalli “Sarko (nadimak Sarkozija), gotov si. Mladi su na ulicama. Postoji jedno rješenje – demonstrirati”.
Ministar unutrašnjih poslova Bris Ortefe saopštio je da su radnici pet rafinerija odlučili da se vrate na posao, što, prema njegovim riječina, znači da je “povratak u normalno stanje postepen ali stabilan”. Ministar energetike Žan-Luj Brolo predviđa da će 80 odsto benzinskih stanica danas normalno raditi.
Čistači ulica u Marselju prekinuli su dvonedjeljni štrajk i počeli da sa ulica uklanjaju više od 10.000 tona smeća.
Novim zakonom o reformama penzionog sistema minimalna starosna granica za odlazak u penziju povećana je sa 60 na 62 godine, dok je za punu penziju potrebno 67, u odnosu na ranijih 65 godina.
Predsjednik Francuske Nikola Sarkozi tvrdi da su penzione reforme neizbježna mjera u situaciji kada se Francuska suočava sa povećanjem prosječne starosti stanovništva i sve većim budžetskim deficitom.
Lagard: Konflikt na prekretnici
Konflikt povodom reformi penzija u Francuskoj nalazi se na prektrenici, kaže francuska ministarka za ekonomiju Kristin Lagard i dodaje da je povratak na dijalog “dobro stvar”. “Prekretnicu predstavlja to što su predloženi pregovori, što se razgovara o zapošljavanju mladih i starijih i što se taj problem suštinski razmatra”, rekla je ona. Beta, Tanjug