BANJALUKA, Vlada Republike Srpske sve češće kupuje “posrnula” preduzeća i to je jedini način da u njima ponovo bude pokrenuta proizvodnja i da tokom stečaja ne budu prodata u bescijenje, ocjenjuju u Poslovnoj zajednici RS.
Stručnjaci naglašavaju da se to što Vlada RS kupuje ova preduzeća može posmatrati i kao ispravljanje loših privatizacija koje su uništile imovinu preduzeća, a radnike pretvorile u socijalne slučajeve.
Direktor Privredne komore RS Dragica Ristić naglašava da je kupovina preduzeća opravdana i neophodna u ovom trenutku, a sve s ciljem da u tim preduzećima bude uspostavljena proizvodnja, nakon čega treba tražiti dugoročna rješenja.
Da je Vlada RS sposobna da pokrene proizvodnju i spasi preduzeća koja su se nalazila u stečaju, najbolje pokazuje primjer firme “Elastik” iz Vlasenice, koja se bavi proizvodnjom pozamanterije, odnosno robe i pomagala koji se koriste u procesu šivenja. U ovu firmu Vlada RS je uložila oko 700.000 KM, spasila radna mjesta, a danas se već razmišlja o njenom izlasku na berzu kao preduzeća koje pozitivno posluje.
“Preduzeće je, dok ga Vlada RS nije kupila, bilo klinički mrtvo i u stečaju. Danas poslujemo pozitivno, doduše sa minimalnom dobiti, ali radnici rade, redovno primaju plate i svaku kupovinu preduzeća od strane Vlade RS potpuno podržavam”, rekao je direktor “Novog elastika” iz Vlasenice Božidar Mijić.
Iz Vlade RS ranije je objašnjeno da dugoročni plan nije zadržavanje ovih preduzeća, već unos kapitala, pokretanje proizvodnje, zapošljavanje radnika i na kraju pronalaženje strateškog partnera.
Fabrika alatnih mašina “Jelšingrad” iz Banjaluke posljednja je firma koju je kupila Vlada RS, za šta je izdvojeno gotovo 8,3 miliona KM. Vlada je do sada kupila 17 firmi za šta je potrošila oko 40 miliona KM, a osim kupovine i unosa kapitala isplaćeni su najveći povjerioci koji su u većini slučajeva bili radnici. Nezavisne novine
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dragice, “opravdanost” kupovine bez analize koliko ih, od navedenih 17 preduzeća, danas radi sa instalisanim kapacitetom, a ne rad sa 20 % iskorištenosti kapaciteta, broj zaposlenih, prosjek plata, … Sve su to bitni elementi “opravdanosti” kupovine, i Vi kao vodeći menadžer PKRS bi morali sa “kvalitetnijim i jasninim” izjavama da izlazite u javnost.
Draga moja gosp. Ristic. Jadan je nariod kome vlada kupuje preduzeca da ih “SPASI” kako to Vi bajkovito izgovorite. Ta ista vlada je dozvolila mnoge nakaradne privatizacije pa sada kao sto sve crta tako i crta “SPASAVANJE” firmi. Sve ce to tajkuni podjeliti a puno toga vec jesu. Iskreno ovom narodu i ne trebaju te febrike narod dobro zivi pokazao je to na izborima jer na ovim prostorima dovoljni su samo oni koji rade u Drzavnim institucijama. Ostali neka im budu samo logisticka podrska MISLIM NA IZBORIMA ne u zaposlenju
Zbog čega Vlada kupuje propale firme? Zar nije bolje da osnuje Agenciju za upravljanje propalim firmama i u tu Agenciju zaposli radnike propalih firmi. Pa ionako je isto ili im davali pare ili ih stavili na budžet! Isto je, u svakom slučaju Vlada plaća, dok ima…
A gosp. Ristić, no comment.
AAAAJ MAJKO MOJA GDJE JA ZIVIM!!!!
Sve je to kratkotrajno prefarbavanje duboke korozije,po sistemu drži vodu dok majstori odu.
Tavoriće ta propala , tobož “posrnula” preduzeća,još godinu dvije,a onda opet kuku lele…Tamna je noć …..
Ovo je smijesno. Najprije se privatizacijom firma spasavala od neefikasnosti drzavnog upravljanja kapitalom, a sad drzava spasava firmu zbog loseg privatnog upravljanja. Ali samo da bi se sutra ista ta firma opet prodala privatnicima.