SARAJEVO, BANJALUKA, Plate administracije u većini opština u BiH u odnosu na prošlu godinu su porasle, a najdrastičniji primjer su opštine Doboj i Tuzla, gdje su izdvajanja za primanja povećana sa 18 na čak 30 odsto.
Ovo su podaci do kojih su Centri civilnih inicijativa došli tokom projekta izvještaja o kvalitetu života građana u opštinama BiH, koji je pokazao da bh. građani žive isto ili lošije u odnosu na 2009. godinu.
Majda Behrem-Stojanov, portparol CCI, je navela da je istraživanje pokazalo da uprkos tome što je trend lošeg punjenja budžeta opština nastavljen i u ovoj godini nijedna opština nije uradila ništa da smanji javnu administraciju.
“Najveći porast izdvajanja za plate administracije je u opštinama Doboj i Tuzla, dok je Zenica napravila najveću uštedu na ovom planu, odnosno smanjila je izdvajanje za plate sa 20 na 14 odsto, te zajedno s Banjalukom najmanje troši na plate zaposlenih”, precizirala je Majda Behrem-Stojanov.
Budžet opštine Doboj za 2010. godinu planiran je u iznosu od 25,6 miliona od čega je za bruto plate i naknade zaposlenih izdvojeno 7,3 miliona, dok je u 2008. godini budžet iznosio 42,3 miliona, a za plate je izdvojeno 7,6 miliona, što procentualno pokazuje da su u tom periodu izdvajanja za plate povećana sa 18 na 30 odsto.
Odbornici u Skupštini Doboja su za paušal mjesečno dobijali 1.500 KM, da bi krajem prošle godine, nakon kampanje CCI, Skupština smanjila paušal na 890 KM.
U Tuzli odbornici imaju pravo na paušal od 500 maraka mjesečno plus 200 KM kao naknadu za prisustvo sjednicama i plus naknade za prisustvo na sjednicama komisije u iznosu od 250 KM.
Majda Behrem-Stojanov je istakla da je vrlo malo učinjeno na smanjenju odborničkih paušala, pa su oni u većini slučajeva ostali na nivou iz 2009. godine.
“Kada su u pitanju paušali izuzetak su opštine Pale, Foča, Tuzla i Doboj, koje su ih smanjile za 10 do 30 odsto. Uprkos smanjenju od 30 odsto opština Doboj i dalje prednjači u odborničkim naknadama koje iznose 890 maraka mjesečno”, navela je Majda Behrem-Stojanov.
Siniša Bencun, menadžer projekta, naveo je da kada je u pitanju zaposlenost najteža situacija je u opštinama Livno i Foča gdje na osam, odnosno 6,5 stanovnika dođe jedna zaposlena osoba.
“Situacija u Foči je značajno pogoršana s obzirom na podatak da je prošle godine na 4,5 stanovnika dolazio jedan zaposleni. Povećanje nezaposlenosti primjetno je i u opštini Doboj gdje na 5,5 stanovnika dolazi jedan zaposleni, što je za 20 odsto lošije u odnosu na prošlu godinu”, precizirao je Bencun.
On je kazao da je i dalje najpovoljnija situacija u opštinama Novo Sarajevo, Trebinje i Banjaluka, gdje prosječno na 3,5 stanovnika dođe jedan zaposleni.
Prema njegovim riječima, anketa koja je sprovedena na 1.500 građana u 14 bh. opština, o tome koliko su oni zadovoljni kvalitetom života, pokazala je da su građani najzadovoljniji vodosnabdijevanjem, a kao najlošije su ocijenili oblast sporta, kulture i turizma.
Zdravko Đuričić, portparol opštine Doboj, je kazao da poštuju ovo istraživanje CCI, ali se ne mogu složiti s njim jer ne znaju na osnovu kojih podataka su dobijeni takvi rezultati za opštinu Doboj.
“Budžet je u relativno dobrom stanju i puni se s nešto manjim intenzitetom u odnosu na prethodnu godinu. Mi smo krajem prošle, a i ove godine pogotovo, i na osnovu mjera koje je donio načelnik opštine, smanjili primanja načelnika odjeljenja i drugih funkcionera za 15 odsto”, naveo je Đuričić.
Iz opštine Tuzla juče nismo uspjeli dobiti komentar o povećanju izdvajanja za plate administracije.
Bruto plate i naknade troškova zaposlenih u Opštinskoj upravi
• 7.661.188
• 9.878.900
• 7.770.100
• 7.358.100
Naknade skupštinskim odbornicima
• 302.077
• 800.000
• 680.000
• 670.000
Nezavisne novine