BEOGRAD, Britanske i slovenačke kompanije zainteresovane za privatizaciju kapaciteta Vrnjačke banje. Država bi u tom poslu bila strateški partner i zadržala bi polovinu vlasništva, a prvih pet godina i 75 odsto profita. Ako se model pokaže efikasnim, primjeniće se i na druge banje.
Zbog razvoja Vrnjačke banje, Ministarstvo ekonomije Srbije traži strateškog partnera državi. Javni oglas za Specijalnu bolnicu “Merkur” i Hotel “Fontanu”, otvoren je do sredine novembra.
Iako bi potencijalni investitor u tom partnerstvu imao 50 odsto akcija, država bi u prvih pet godina ubirala dvije trećine profita.
U Ministarstvu kažu da su zainteresovane slovenačke i britanske kompanije. Ako se taj metod pronalaska strateškog partnera pokaže uspješnim, primjeniće se i na druge srpske banje.
Oglasom je predviđeno da se budući strateški partner bavi hotelsko-banjskim turizmom najmanje pet godina, da upravlja hotelima sa najmanje četiri zvjezdice, koji ukupno imaju više od pet hiljada soba.
Država dakle za sebe želi ozbiljnog i kvalitetnog partnera koji će znati da pruži uslugu i dobro je naplati.
Državni sekretar za turizam Goran Petković kaže da ne bi volio da vidi da ulažu oni koji su lako stekli novac, ili ga stekli pod sumnjivim okolnostima, jer smatra da bi se oni samo bavili prodajom nekretnina.
Budući strateški parter imaće obavezu da u naredne tri godine u Specijanu bolnicu “Merkur” i Hotel “Fonatanu” uloži najmanje deset miliona evra. U “Merkuru” vjeruju u bolje dane Vrnjačke banje.
“Pripajajanjem smještajnih kapaciteta Fontane mi bi smo dobili na proširenju pa prostor ne bi morali da iznajmljujemo kada dođe do povećanja obima posla”, kaže Boško Vučković iz “Merkura”.
U lokalnoj samoupravi nisu oduševljeni načinom pronalaženja strateškog partnera za Vrnjačku banju.
Predsjednik Skupštine Opštine Vrnjačka banja Zoran Seizović smatra da to nije jedino rješenje, a da li je pravo rješenje to će pokazati vrijeme, ali ne želi da prejudicira stvari pošto nije siguran da će se sve završiti kako je planirano.
Model za pronalaženje strateškog partnera dobio je zeleno svijetlo i Fonda PIO, čijim je novcem finansirana izgradnja “Merkura”.
U penzijskom fondu vjeruju da će pametnom poslovnom politikom svake godine ubirati dividente, a dio kapaciteta biće na raspolaganju njihovim korisnicima. Ljekoviti resursi Vrnjačke banje ostaju u vlasništvu države.