BEOGRAD, Vlada Srbije na posljednjoj sjednici, iako se očekivalo, nije razmatrala mogućnost interventnog uvoza mlijeka, ali Ministarstvo trgovine je, saznajemo, premijeru Mirku Cvetkoviću predstavilo tri načina kako da se riješi problem nestašice mlijeka.
– Jedna mogućnost je da se uveze mlijeko kao finalni proizvod, druga da Direkcija za robne rezerve uveze sirovo ili ugušćeno mlijeko, pa da se u našim mljekarama preradi kao dugotrajno – rekao je Slobodan Milosavljević, ministar trgovine.
A, treća je da se za određenu količinu mlijeka ukinu carina i prelevmani. U tom slučaju uvozile bi ga mljekare ili trgovci na period od mjesec dana. Međutim, još nije precizirano šta će se konkretno preduzeti.
Ukoliko Vlada odobri uvoz mlijeka, po proceni predstavnika potrošača, samo će nakratko da ugasi požar.
– Država ne nudi rješenja na duže staze, ogroman dio budžeta troši na sanacije, umjesto da ulaže u razvoj poljoprivrede, u ovom slučaju u stočarstvo – kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača.
U Srbiji je desetkovan stočni fond, jer su premije za mlijeko sa 4,5 smanjene na 1,5 dinara. Stoga pojedini mljekari bježe i izmještaju svoju primarnu proizvodnju na okolna tržišta u BiH, gde su tri puta veće premije, ili Hrvatsku, gde su povoljnije subvencije. Recimo, kod nas se izdvaja oko 140 evra po hektaru, a u Hrvatskoj je taj iznos od 300 do čak 500 evra.
Inače, iako je uvoz mlijeka u Srbiju dozvoljen, trgovci za sada nisu posegnuli da popune rafove bijelim napitkom iz uvoza, čak i kada je oslobođeno carina. Procedura, kažu, nije ni jednostavna ni kratka, a finalna cijena tog mlijeka vjerovatno bi bila visoka. Inače, uvozno mlijeko u ukupnoj ponudi sada učestvuje ispod jedan odsto.
Redovna carina za uvoz mlijeka u ambalaži iz zemalja EU je 12 odsto, dok je bescarinska stopa za uvoz iz BiH, Makedonije, Crne Gore, Moldavije, Rumunije i Bugarske.
“Super Vero” ne uvozi mlijeko, već ga nabavlja preko dobavljača i, prije svega, orijentisan je na domaće proizvođače. U ponudi “Vera”, od uvoznih mlijeka, nalazi se samo “megle” mlijeko njemačkog proizvođača.
U “Maksiju” litar uvoznog mlijeka iz Njemačke “landlibe”, zavisno od procenta mliječne masti staje od 99 do 109 dinara, dok je u “Tempu” to mlijeko od 89 do 99 dinara.
– Na tržištu je nešto bolja ponuda pasterizovanog mlijeka, ali je situacija sa dugotrajnim i dalje nestabilna, i nema ga u dovoljnim količinama – kaže Vesna Žabić, pi-ar “Delta Maksija”.
Manja prerada
Vodeće mljekare očekuju da Vlada odobri interventni uvoz, jer Uredba nije dala rezultate. – Proizvodimo 15 odsto manje mlijeka nego što bi trebalo, tako da se nadamo da će biti odobren uvoz, koji bi regulisao stanje na tržištu – kažu u “Imleku”.
Hrana prioritet
Povodom najave uvoza mlijeka, oštro je reagovalo Udruženje proizvođača mlijeka Srbije. – Stočarstvo je dovedeno na krajnju granicu održivosti i vrijeme je da država promjeni agrarnu politiku i hitno označi proizvodnju hrane kao strateški prioritet – kaže Ljubiša Jovanović, predsjednik UO Udruženja proizvođača. – Usljed povećanja troškova u primarnoj proizvodnji i neadekvatnog subvencionisanja, broj krava se značajno smanjio u Srbiji, a tek trećina sirovog mlijeka prema kvalitetu, prihvatljiva je za evropski nivo. Novosti