BANJALUKA, Ekonomska kriza, velike kompanije i jeftina kineska roba guše mala i srednja preduzeća u Republici Srpskoj, zbog čega je prošle godine zatvoreno 6 416 firmi i bez posla ostalo više od 10 000 ljudi.
Ekonomski analitičari upozoravaju da je takav trend nastavljen i ove godine i da će za koju godinu u Srpskoj ostati samo nekoliko trgovinskih lanaca i većih preduzeća, a ostali će propasti jer neće moći izdržati surovu tržišnu utakmicu, piše “Pres”.
Profesor banjalučkog Ekonomskog fakulteta Vujo Vukmirica iz ovakve situacije izlaz vidi u stimulisanju i pokretanju djelatnosti za koje Srpska ima prirodne resurse, navodeći da domaća preduzeća treba da se bave proizvodnjom prehrambenih proizvoda i proizvoda od drveta.
Predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore regije Istočno Sarajevo Rajko Okilj rekao je da oni koji otvaraju mala i srednja preduzeća uglavnom nemaju početni kapital, pa su prisiljeni da dižu kredite po nepovoljnim kamatama, što je još jedan od razloga njihovog brzog kraha.
Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca Banjaluka Bogdan Marjanović smatra da će tek doći do talasa masovnijeg zatvaranja samostalnih trgovinskih radnji, što će pogoditi ne samo vlasnike i radnike, nego će uticati i na pad poreskih prihoda.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
pa logično da trgovinski lanci gase preduzeća jer im duguju i po nekekoliko mjeseci za potraživanja imajte u vidu da je prosjek naplate potraživanja 120 dana