SARAJEVO, Otpravnik poslova Delegacije EU u BiH Boris Jaročević ocijenio danas u Sarajevu da u BiH postoji napredak kada je riječ o oblasti elektronskih komunikacija i usluga, ali da je potrebno krajnjim korisnicima ponuditi veći broj ovih usluga.
“Ovu tehničku stranu prati i politička strana”, istakao je Jaročević, dodavši da je u BiH potrebno primijeniti standarde EU kako bi se postigla potpuna nezavisnost Regulatorne agencije za komunikacije (RAK).
Konstatujući da u BiH postoji interesovanje za primjenu evropskih standarda u oblasti elektronskih komunikacija Jaročević je rekao da će međunarodna zajednica i dalje insistirati na postizanju potpune nezavisnosti RAK-a.
Prema riječima generalnog direktora RAK-a Kemala Huseinovića, iako u BiH postoji dobar zakonodavni okvir u ovoj oblasti, u domaću legislativu potrebno je uvesti dodatni niz mjera kako bi se ona uskladila sa zakonodavstvom EU.
Huseinović je u izjavi za medije ocijenio da ima puno prostora za unapređenje, što je zadatak RAK-a i drugih institucija sistema.
“Generalno se može reći da svi nosioci dozvola koje je izdao RAK vode računa o zaštiti interesa korisnika”, zaključio je Huseinović.
U organizaciji Regulatorne agencije i pod pokroviteljstvom EU danas je u Sarajevu održan seminar o pravu potrošača i zakona o privatnosti u EU, koji je dio projekta podrške izgradnji kapaciteta RAK-a u oblasti telekomunikacija i harmonizaciji zakonskog okvira za telekomunikacije u BiH sa pravnim naslijeđem EU.
Predavač na seminaru bio je profesor informatičkog i komunikacionog prava iz Londona dr Jan Valder.