LONDON, Trećina svjetske populacije koristiće internet do kraja ove godine, pokazuju statistički podaci koje su danas objavile UN.
Broj korisnika interneta udvostručio se na dvije milijarde u posljednjih pet godina, objavila je Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU), prenosi Bi-Bi-Si.
Od početka godine, na internet se priključilo 226 miliona ljudi, a više od dvije trećine novih korisnika potiče iz zemalja u razvoju. Ukupan broj konekcija na svjetsku informacionu mrežu, ipak, je višestruko veći u razvijenim državama.
U izvještaju se navodi da će 71 odsto stanovnika zapadnih zemalja biti onlajn do kraja 2010. godine, u poređenju sa samo 21 odsto u zemljama u razvoju.
ITU procjenjuje da je širokopojasni internet tehnologija koja može da podstakne razvoj.
“Ona može da stvara nova radna mjesta, podstakne privredni rast i produktivnost, te da utiče na dugoročnu ekonomsku konkurentnost”, izjavio je generalni sekretar ITU-a Amadun Ture.
U izvještaju se upozorava da je cijena korištenja interneta i dalje neproporcionalno visoka u siromašnijim zemljama.
Ranije ove godine ITU je objavio da je Centralnoafrička Republika država na najskupljim priključkom na internet u svijetu, sa cijenom koja je 40 puta veća od prosječne plate u ovoj zemlji.
Internet je najjeftiniji u kineskom Makauu, gdje mjesečni račun iznosi samo 0,3 odsto prosječne plate.
U izvještaju se, takođe, navodi da više od 90 odsto svjetskog stanovništva ima pristup mobilnoj telefoniji i iznosi se procjena da će do kraja godine u svijetu biti 5,3 milijardi korisnika mobilne telefonije, od čega će 3,8 milijardi biti u zemljama u razvoju.