BEOGRAD, Limit javnog duga u odnosu na bruto domaći proizvod, koji iznosi 45 odsto BDP-a, Srbija može dostići 2015, rekao je danas ekonomista Centra za liberalno-demokratske studije Boško Mijatović.
„Limit javnog duga propisan je na 45 odsto BDP-a, a u avgustu 2010. je bio na 36,3 odsto, tako da djeluje da ima još dosta mjesta, ali ako uzmemo u obzir da je već ove godine planiran budžetski deficit od 4,75 odsto, krajem 2010. će, prema procjeni MMF-a, javni dug biti 39,1 procenata. Loše je što bismo cijelu rezervu potrošili za nekoliko godina”, rekao je Mijatović komentarišući nedavno usvojen Zakon o fiskalnoj odgovornosti.
Mijatović je na predstavljanju kvartalnog izvještaja CLDS-a o institucionalnim reformama u Srbiji ocjenio da ni namjera Vlade Srbije da dio deficita pokrije sredstvima iz prodaje Telekoma neće povećati rezervu u deficitu u budućnosti.
„Računa se na pet procenata, što bi dovelo do smanjenja učešća javnog duga, ali proizlazi da bi 2015. taj dug iznosio oko 42 odsto. Dakle, ostala bi vrlo mala rezerva za budućnost“, rekao je Mijatović.
On je dodao da postoje i drugi rizici, od kojih je najveći kursni rizik. Prema njegovim riječima, postoji mogućnost da dinar realno depresira i da samim tim dođe do pogoršanja odnosa spoljnog duga, koji se računa u devizama, i BDP-a, koji se računa u dinarima.
Fiskalni savjet neće biti nezavisan
Mijatović je, komentarišući zakonom predviđeno formiranje Fiskalnog savjeta, rekao da to tijelo treba da pomogne Vladi u vođenju fiskalne politike, ali je rekao kako sumnja da će ono biti nezavisno. „Bojim se da Savjet, kao i mnoga druga tijela, neće biti nezavisan i sastavljen od stručnjaka već pretežno od lojalnih činovnika i partijskih djelatnika“, rekao je Mijatović.
On je ocjenio da je Zakon o fiskalnoj odgovornosti kompromis Vlade i MMF-a.
„Vlada će biti zadovoljna jer nju taj zakon neće ‘žuljati’ ni u pogledu deficita ni u pogledu javnog duga. Ona ima manevarski prostor za normalan nezadovoljavajući rad”, rekao je on.
“MMF je zadovoljan jer će u budućnosti doći do poštovanja fiskalnih pravila. Progledao je sadašnjoj vladi kroz prste, ali će sljedeća vlada da se suoči s restriktivnošću. Kad se dva igrača dogovore na račun trećeg, on će stradati, a to je buduća vlada jer će tek tokom njenog mandata da se ispolji puna restriktivnost ovog zakona“, rekao je Mijatović.
Prema njegovim riječima, u razumno vođenim zemljama unaprijed utvrđena pravila nisu potrebna jer se, iako ima rasipanja sredstava, podrazumjeva da se vodi razumna fiskalna politika. „U manje razumnim zemljama to nije slučaj i svjedoci smo da je Srbija posljednjih godina stalno obećavala MMF-u smanjenje javne potrošnje, a da se to nikad nije dogodilo. Vlada nije bila u stanju da izvrši potrebne reforme u državnoj potrošnji i da bolje naplaćuje poreze i druge dažbine. Zakon o fiskalnoj odgovornosti je rezultat pritiska MMF-a na Vladu da se uvedu pravila koja će ograničavati buduću javnu potrošnju“, rekao je Mijatović.
On je rekao da dozvoljeni deficit budžetskog sistema suštinski zavisi od deficita u prethodnoj godini, čime se priznaje inercija i daje se mogućnost da se postojeći deficit ne mora likvidirati brzo, već se daje prelazni period za njegovo postepeno smanjenje. Emg.rs