BEOGRAD, Ako Vlada Srbije ove nedjelje bude usvojila novu metodologiju za obračun cijene centralnog grijanja, domaćinstva u Srbiji bi, već od sljedećeg mjeseca, mogla da dobiju račune veće, u prosjeku, za 15 odsto. Do udara na porodične budžete doći će i u januaru, jer veće cijene struje i gasa bi mogle da stupe na snagu već u prvim danima sljedeće godine.
Ministarstvo rudarstva i energetike pripremilo je novu formulu za izračunavanje cijene centralnog grijanja, o kojoj bi Vlada Srbije mogla da odlučuje već na sljedećoj sjednici. Kako kaže predsjednik Udruženja toplana Milovan Lečić, nova obračunska metodologija bi trebalo da bude usvojena ovih dana, a da bi njena primjena mogla da počne za mjesec dana.
– Ovim bi se cijena grijanja mjenjala sa cijenom energenata – kaže on. – Nova metodologija će jasno definisati kriterijume za određivanje cijene u svim toplanama.
Da bi se izbjeglo povećanje inflacije, država ove jeseni nije dala zeleno svjetlo za poskupljenje gasa i struje. Početkom jeseni očekivalo se poskupljenje gasa od 18,2 odsto, dok su u “Srbijagasu” napominjali da bi realno povećanje trebalo da bude 25,1 odsto. Međutim, konačan iznos daće Agencija za energetiku nakon proračuna kada pristigne zahtjev.
Uprkos nekim navodima da bi bilo realno da i struja poskupi između 35 i 40 odsto, upućeni kažu da EPS neće tražiti toliko. Ali, niko za sada ne želi da spekuliše kolika bi nova cijena struje mogla da bude. Jer, kako kažu u EPS, još ne postoji bilo kakav dogovor o konkretnom iznosu korekcije cijene posle prvog januara.
– Zahtjev neće biti podnijet dok ne budemo sigurni da će biti i odobren – kažu u EPS. – Jer, dešavalo se da podnesemo zahtjev, za koji, kasnije, nije bilo saglasnosti. Zato, krenućemo u postupak za promjenu cijene tek kada budu obavljene sve konsultacije sa državom i bude izvjesno da će povećanje biti i odobreno.
Bez problema
Centralno grijanje u Srbiji uglavnom funkcioniše bez problema, a toplane koje nisu uspjele da sa Naftnom industrijom Srbije dogovore isporuke mazuta zbog zaostalih dugova, mogle bi već ove nedjelje da riješe problem. Kako kaže Milovan Lečić, narednih dana biće nastavljeni razgovori kako bi se otklonile prepreke u snabdijevanju, a ovi daljinski sistemi grijanja trenutno koriste mazut iz Robnih rezervi. Novosti