BEOGRAD, Odlukom da proda 51 odsto ukupnog broja dionica Telekoma Srbije Vlada Srbije izbjegla je da stavi u povlašćeni položaj Dojče telekom (DT), navodi londonski BBC.
Taj list navodi da Dojče telekom već posjeduje dio srpskog Telekoma, najprofitabilnije kompanije u zemlji.
Da je ostala na snazi odluka o prodaji svega 40 odsto kapitala Telekoma Srbije, to bi u povlašćeni položaj stavilo DT, koji bi kupovinom još 40 odsto akcija postao većinski vlasnik i stekao upravljačka prava.
Vlada u Beogradu je odlučila da 21,52 odsto dionica Telekoma Srbija dobiju građani – 15 odsto će biti podjeljeno svim građanima koji su stekli pravo na besplatne dionice javnih preduzeća, a 6,52 odsto će dobiti bivši i sadašnji zaposleni u Telekomu, odnosno u preduzeću PTT Srbija.
To praktično znači, ukazuje BBC, da će na kraju privatizacije (ako se prodaja obavi prema vladinom planu) državi ostati 7,48 odsto dionica Telekoma, ali bi prema najavama, Vlada Srbije trebalo da zadrži takozvanu “zlatnu akciju”, koja će joj omogućiti da eventualno blokira strateški važne odluke sa kojima se ne slaže.
Britanski BBC podsjeća da je u Dojče telekom jedan od vlasnika grčke telekomunikacione kompanije OTE, koja je vlasnik 20 odsto srpskog Telekoma, dok preostalih 80 odsto Telekoma posjeduje država Srbija.
Kako da bi, kako se objašnjava, svaki drugi potencijalni kupac bi morao da se pomiri sa time da neće biti većinski vlasnik Telekoma Srbija sve dok mu se u nekoj kasnijoj fazi ne ukaže prilika da svoj udio poveća na više od 50 odsto.
Vlada Srbije još nije saopštila koliku će početnu cijenu odrediti u tenderu, ali mediji špekulišu da će Srbija za 51 odsto Telekoma tražiti najmanje milijardu i 400 miliona evra. “Ako se te špekulacije pokažu istinitim, to će značiti da vlada od budućeg vlasnika traži da plati nešto više nego što je procjenio privatizacioni savjetnik”, piše BBC.
Sitigrup, naime, procjenjuje da čitav Telekom vrijedi 2,43 milijarde evra, što bi značilo da 51 odsto firme vrijedi oko 1,24 milijarde evra, navodi BBC, koji prenosi navode beogradskih medija da su, osim Dojče telekoma, za kupovinu srpske firme zainteresovani i Telekom Austrija, egipatski Oraskom, Frans telekom i švedski Telija sonera.
Kupac će automatski postati i većinski vlasnik telekomunikacione firme M-tel u Crnoj Gori i Telekoma Republike Srpske, budući da te dvije firme posluju u sastavu Telekoma Srbije, prenosi je BBC.
Telekom Srbije grupa, koja obuhvata kompanije u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori imala je ukupno 7,7 miliona korisnika mobilne telefonije i 3,4 miliona korisnika fiksne telefonije, kao i 485.000 korisnika interneta u 2009. godini. Na kraju prošle godine Telekom Srbije grupa imala je 14.179 zaposlenih, od kojih 9.655 u Srbiji.
Prema zvaničnim podacima Telekoma Srbije, ta kompanija je u 2009. godini imala profit od 13,3 milijarde dinara i prema tome je bila firma sa najvećom neto dobiti na srpskom tržištu, a u oblasti telekomunikacija bolje rezultate u regionu imao je samo hrvatski Telekom, koji je u većinskom vlasništvu Dojče telekoma
Telekom Srbija prvi put je privatizovan u vrijeme režima Slobodana Miloševića, u junu 1997. godine, kada je 49 odsto njegovog kapitala prodato italijanskom STET-u (29 odsto) i grčkom OTE-u (20 odsto) u direktnoj pogodbi, za oko 1,5 milijardi maraka (oko 922 miliona dolara). Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li oni koji su pisali ovaj članak znaju za “caku” iz ugovora Telekoma i OTE po kome OTE sa 20% akcija ima zamenika generalnog direktora i da upravlja parama? Ja stvarno ne znam ko će dati 1.4 milijardi evra, a da mu neko drugi upravlja novcem i još država da ima “zlatnu akciju”? Dakle, jedina kompanija koja ima kakav-takav interes da kupi Telekom je Dojče Telekom.