SARAJEVO, Na četvrtoj redovnoj izbornoj Skupštini Udruženja tekstila,obuće i kože održanoj danas u Sarajevu za predsjednika Udruženja izabran je Adnan Smailbegović, direktor proizvodne divizije Preventa u BiH, dok su potpredsjednici Safet Pjanić, direktor Tvornice obuće Fortuna iz Gračanice i Marinko Umičević, direktor Tvornice obuće “Bema” iz Banja Luke, te još šest članova Upravnog odbora U.T.O.K.-a u BiH.
Tokom zasjedanja četvrte redovne izborne Skupštine dosadašnji potpredsjednik Safet Pjanić podnio je izvještaj o radu Udruženja u protekle dvije godine. On je akcentirao aktivnosti koje je Udruženje u prethodnom periodu poduzimalo u cilju stvaranja što povoljnijeg poslovnog ambijenta za poslovanje firmi ove branše.
„Objektivno postoji potreba da se i dalje radi na rješavanju statusa kompanija iz sektora tekstila, obuće i kože, naročito ako se ima u vidu da su uslovi privređivanja firmi u entitetima različiti. Na nivou entiteta različito su riješeni porezi, zatim stopa za doprinose na plaće i druga davanja. To se prije svega odnosi na oporezivanje regresa i toplog obroka u RS. Stope za doprinose na plaće su različite i enormno visoke i iznose oko 67 posto u FBiH i 52 posto u RS. Carinske procedure i obezbjeđenje garancija dodatno otežavaju poslovanje firmi“, naglasio je Pjanić.
Takođe je istaknuto da sektor tekstilne, obućarske i kožne industrije u BiH zapošljava oko 40.000 radnika. Više od 90 posto proizvodnje u ovom sektoru je izvozno orijentirana, a sektor je prošle godine ostvario izvoz vrijedan 350 miliona evra, uglavnom u zemlje Evropske unije. U branši je uglavnom zaposlena ženska radna snaga, no ovo je niskoakumulativna grana zbog niske cijene rada na koju poslodavci ne mogu previše uticati.
Skupština Udruženja je zatražila značajniji angažman nadležnih institucija u rješavanju problema sa kojima se sektor tekstila, kože i obuće u BiH susreće.
„Nužno je uraditi strategiju razvoja sektora na nivou države, približiti ili izjednačiti stope za doprinose na plate u entitetima i to na nižem nivou, utvrditi iste osnovice za obračun doprinosa na plaće u entitetima, ukinuti garancije na privremeni uvoz radi izvoza, carinske procedure pojednostaviti i ukinuti carine na uvoz opreme i mašina, firme iz ove branše osloboditi obaveza nastalih u ranijem periodu po osnovu zdravstvenog i penzionog osiguranja, zaštiti domaću proizvodnju od prekomjernog uvoza nekvalitetne i jeftine robe, te uvesti stimulacije za izvoz“, naglasio je Smailbegović, novi predsjednik U.T.O.K.-a, aktivnosti koje će U.T.O.K. inicirati kako bi se položaj ovog industrijskog sektora u BiH poboljšao.
Juče je, takođe, održan i Sajam opreme, mašina i pribora za tekstilnu, kožarsku i obućarsku industriju, a u večernjim satima i modna revija Bellissima-Sarajevo, Borac-Travnik, Nerz Visoko i Zlatka Vuković-Mostar – članica Udruženja.