BEOGRAD, Grijanje beogradskih stanova ove zime i dalje je pod znakom pitanja! Preduzeće “Beogradske elektrane” dobile su u ponedjeljak negativan odgovor od “Srbijagasa” za isporuku poručenog goriva za ovu grijnu sezonu, jer nisu platile dug za potrošeni gas u prošloj grijnoj sezoni. Pregovori grada i države da se obezbijedi gas za prestonicu biće nastavljeni.
Grijna sezona je ove godine otvorena deset dana ranije, prije zvaničnog početka 15. oktobra. Zbog spoljnih temperatura ispod 11 stepeni, počelo je zagrivanje stanova priključenih na daljinski sistem grijanja.
Međutim, radijatori u stanovima trenutno se zagrijavaju mazutom, koje je inače rezervno gorivo i učestvuje sa svega oko 18 odsto u ukupnim količinama potrebnim za grijnu sezonu. Prema riječima Petra Vasiljevića, pomoćnika generalnog direktora za tehničke poslove “Beogradskih elektrana”, nabavljene količine mazuta od 50.000 tona “izdržaće” još svega tridesetak dana. Tako, ako se uskoro ne obezbijedi gas, beogradski stanovi će pred samu zimu ostati hladni!
– Samo za protekla četiri dana, koliko su zagrevani stanovi u glavnom gradu, potrošeno je čak 5.000 tona mazuta – kaže Vasiljević. – Manje od toga, 4.200 tona dovoljno je, recimo za cijelu sezonu u Somboru. Činjenica je da može da se nabave nove količine mazuta, ali i za to je potreban novac, koji naše preduzeće nema.
Kako kaže naš sagovornik, “Elektrane” su pred prošlogodišnju sezonu podigle kredit za plaćanje prethodnih dugova “Srbijagasu”, ali više nisu likvidni.
– Ostaje da grad i država pronađu način da se izađe iz ove krize i da riješimo problem – kaže Vasiljević. – Trenutno pregovori ne idu u dobrom pravcu. Mi novac nemamo, a “Srbijagas” bez para neće da nam isporuči naručeno. Sa druge strane, Beograđani su mogli i te kako da pomognu. Preduzeća i domaćinstva nam duguju čak više od pet milijardi dinara, a mi oko 4,3 milijarde dinara “Srbijagasu”. Da su nam dužnici od kada su počeli pregovori uplatili makar milijardu dinara, siguran sam da bi bio drugačiji ishod pregovora. Tako nam je grijanje ove zime i dalje neizvjesno.
Procjenjeno je da je “Elektranama” za grijanje u predstojećoj sezoni potrebno energenata u vrijednosti od 15 milijardi dinara, od čega za gas treba dati 12 milijardi.
Poskupljenje sigurno?
Trenutno se u vezi s grijanjem vode pregovori na nekoliko frontova. Kako kaže Vasiljević, očekuje se da do kraja oktobra bude poznata cijena gasa i tada će se znati i koliko će poskupiti grijanje u prestonici. Poskupljenja će sigurno biti, tvrdi Vasiljević, ali se još ne zna koliko. Kompanija “Srbijagas” ranije je tražila prosječno povećanje cijene gasa od oko 13 odsto za domaćinstva i 14 odsto za “Toplane”. Novosti