BEOGRAD, Upravo potpisani sporazum srpskih i kazahstanskih privrednika trebalo bi da pospješi domaći izvoz u ovu zemlju. Izvozno najperspektivniji sector Srbije je proizvodnja hrane, a na tamošnjem tržištu, kako smatraju srpski privrednici, ima prostora i za domaće ljekove, povrće, voće, namještaj, podne obloge, robu široke potrošnje…
Ka srpskom tržištu iz ove zemlje moguć je veći uvoz energenata, nafte, gasa, različitih vrsta metala.
– Poslije posjete naše delegacije Kazahstanu možemo da očekujemo u 2011. godini rast izvoza na 15-20 miliona evra, sa sedam miliona koliko je bio u 2009. godini – smatra ekonomista Miroslav Zdravković, urednik sajta „ekonomija.org“. – To nije veliki doprinos rastu ukupnog izvoza, ali znači stvaranje novih poslovnih kontakata i odnosa.
Dosadašnja robna razmjena sa ovom zemljom je, i po mišljenju ekonomiste Gorana Nikolića, bila zanemarljiva.
– Da je stupila na snagu carinska unija Rusije, Bjelorusije i Kazahstana u julu ove godine kao što je i bilo planirano, mi bismo bili u zoni slobodne trgovine sa Kazahstanom – napominje Nikolić. – Inače, razmjena sa ovom zemljom je beznačajna i uglavnom se obavlja preko kanala iz Rusije. U Kazahstanu je prisutna naša građevinska operativa ili, pak, Srbi koji rade za strane firme, posebno u oblasti energetike.
– Da bi se osvajala tržišta mora da postoji dovoljna količina robe kako bi se smanjili transportni troškovi – kaže Zdravković. – Kao što se i radi, poput posete Libiji, Alžiru, Azerbejdžanu, Koreji, neophodno je da uz državne funkcionere idu i predstavnici izvoznog sektora.
Ipak, kada se posmatra i uvoz iz ovih zemalja, primjetno je da Srbija u – deficitu.
Struktura
Prošle godine je iz Srbije u Kazahstan izvezeno knjiga, brošura, letaka i sličnog materijala u takozvanim slobodnim listovima za čak 2,19 miliona dolara. Slijede mašine za presijecanje limova (1,39 mil. dolara), potom vreće i vrećice za pakovanje robe od polietilena i polipropilena (1,36 mil. dolara). Kao najveći uvoznik pojavljuje se NIS, potom subotička Azotara… Novosti