BEOGRAD, Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer ocjenio je danas da je rješavanje problema korupcije u Srbiji ključno u pristupanju Evropskoj uniji. On je ipak upozorio da Srbija nije dovoljno uradila na ispunjenju ciljeva koje je Skupština Srbije usvojila prije pet godina pod kapom strategije za borbu protiv korupcije.
“Nažalost nisu ispunjena sva očekivanja iz Antikorupcijske strategije iz 2005”, rekao je Dežer i naglasio da je za efikasnu borbu protiv korupcije potrebno obezbijediti nezavisnost sudija i tužilaca od političkog uticaja.
Govoreći na skupu „Borba protiv korupcije i etika u pravosuđu“, koju je u beogradskom hotelu Kontinental organizovalo francusko ministarstvo spoljnih poslova, Dežer je dodao da rezultati borbe protiv korupcije moraju biti jasno vidljivi te da je okosnica te borbe politička volja.
Za uspješnu borbu protiv korupcije potrebne su jake institucije i reforma pravosuđa, kao i stvaranje etičkog kodeksa u pravosuđu, istakao je Dežer obraćajući se sudijama i tužiocima.
Francuski ambasador u Srbiji Fransoa Ksavijer Denoa rekao je na skupu da je za privlačenje stranih investicija potrebno obezbijediti vladavinu prava i nezavisno pravosuđe.
“Uspješna borba protiv korupcije uključuje preventivne i represivne mjere”, rekao je francuski ambasador i dodao da Francuska pomaže srpskom pravosuđu radi efikasnije borbe protiv korupcije.
Državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Gordana Pavlović i zamjenik republičkog javnog tužioca Slobodan Radovanović, na drugoj strani, istakli su spremnost srpskih vlasti da se obračunaju sa korupcijom.
Pavlović je rekla da je Srbija usvojila set antikorupcijskih zakona i zakona iz pravosuđa radi efikasnije borbe protiv korupcije.
“Zakonskim izmjenama od prije šest mjeseci predviđeno je da slučajeve korupcije ako su umješani visoki funkcioneri istražuje tužilaštvo za organizovani kriminal”, podsjetila je ona i dodala da je Srbija osnovala i Agenciju za borbu protiv korupcije.
Marković: Etički kodeks za rad u državnoj službi
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković izjavila je danas da je uspostavljanje etičkog kodeksa za rad u državnim institucijama jedan od najvažnijih načina za prevenciju korupcije.
Ona je na skupu o borbi protiv korupcije istakla da Agencija radi na uspostavljanju etičkog kodeksa za rad u državnim institucijama, uključujući sudove i tužilaštva.
“Da bi prevencija bila uspješna, ona mora da ima i sankciju. Agencija ima na raspolaganju mjere opomene i razrješenja sa funkcije u slučaju sukoba interesa”, rekla je Markovićeva na skupu na kome su učestvovali sudije i tužioci iz Albanije, Bugarske, Crne Gore, Makedonije, Moldavije, Rumunije, Srbije i Ukrajine.
Ona je ukazala na dugačke sudske postupke i nedovoljnu primjenu propisa kao probleme u borbi protiv korupcije u Srbiji.
Konferencija o borbi protiv korupcije i etici u pravosuđu trajaće tri dana, a za sutra je predviđen govor tužioca za organizovani kriminal Miljka Radisavljevića i tužilaca iz regiona. Emg.rs