VAŠINGTON, Na godišnjem zasjedanju MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu nisu otklonjena nerazumjevanja povodom vještački održavanih niskih kurseva nacionalnih valuta.
Međunarodni monetarni fond na ovogodišnjem zasjedanju nije uspio da riješi sadašnji spor oko vještački niskih kurseva, mada je namjera te organizacije bila da ubuduće preuzme veću ulogu u sporovima oko kurseva.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik smatra ih posljedicom slabog oporavka i velike nezaposlenosti, jer sve više zemalja vidi devalvaciju kao spas iz krize.
Umjesto da uzme veću ulogu u valutnim sporovima, kako je najavljivano, MMF je šturo saopštio da će istražiti probleme, što analitičari objašnjavaju dubokim razlikama u stavovima Amerike i Kine.
U saopštenju na kraju dvodnevnog zasedanja u Vašingtonu samo se kaže da će MMF produbiti rad kada su u pitanju oscilacije kurseva i da će istražiti taj problem, piše njemački Špigl.
Tokom zasjedanja vođena je rasprava o tome da se MMF-u daju veća ovlašćenja na području nacionalne politike kurseva.
Ideja je bila da se na taj način otklone zategnutosti do kojih dolazi zbog politike kao što je, na primjer, kineska da se svjesnim umanjivanjem vrijednosti nacionalne valute obezbjedi suficit u trgovinskoj razmjeni sa svijetom.
Zbog strahovanja da bi moglo doći do svjetskog monetarnog rata sve su glasniji zahtjevi za bolje usklađivanje politike na globalnom planu i tu bi MMF trebalo da preuzme veću ulogu.
Međutim, nije postignut sporazum o konkretnom predlogu kako ublažiti trenutne sporove oko vještački niskih kurseva, mada je postignuta saglasnost bar o tome da je MMF institucija u kojoj se mora raspravljati o politici kurseva, piše ovaj list.
Prema podacima MMF, kineske devizne rezerve iznose 2,5 biliona dolara što je više od bilo koje druge zemlje i čini 30 odsto svjetskih dolarskih rezervi. SAD optužuju Kinu da kupujući velike količine dolara vještački održava nizak kurs juana i tako nefer obezbjeđuje prednost u svjetskoj trgovini, piše Špigl.
Inače, na sastanku MMF i Svjetske banke u Vašingtonu, koji je počeo u petak, prisustvovalo je oko 10.000 eksperata, među kojima predstavnici centralnih banaka, ministri finansija i razvoja zemalja članica obe organizacije, rukovodioci privatnog sektora i drugi eksperti.
Učesnici jesenjeg zasjedanja MMF i SB razmatrali su teme od opšteg interesa, kao što su izgledi svjetske ekonomije, iskorenjivanje siromaštva, privredni razvoj i efikasnost međunarodne pomoći.