SARAJEVO, Rezultati revizije boračkih rješenja u FBiH, koja je počela u julu, ravni su nuli i ona neće dovesti do ušteda, nego do znatno veće javne potrošnje.
Ocijenio je ovo Martin Frančešević, pomoćnik ministra za vojnu evidenciju u Ministarstvu za pitanja boraca FBiH.
Objašnjava da su revizorski timovi započeli reviziju tako što su otvorili nekoliko hiljada predmeta, ali nijedan nisu priveli kraju, pa niko od bivših boraca nije ostao bez naknada. Revizija je pokrenuta kako bi bez naknada iz budžeta ostali korisnici koji su je do sada dobijali bez ikakvog osnova.
“Revizorski timovi u zadnja tri mjeseca otvorili su oko 3.500 predmeta. Još nijedan korisnik braniteljsko-invalidske zaštite nije isključen iz ovog prava. Nije završena provjera, odnosno utvrđivanje uslova i okolnosti stradavanja, niti su korisnici ovog prava provjeravani u Institutu za medicinsko vještačenje FBiH”, kazao je Frančešević.
Prema ranijim tvrdnjama iz Ministarstva za pitanja boraca FBiH, revizijom je trebalo da bude obuhvaćeno oko 103.000 bivših boraca. Za njihova prava u budžetu godišnje bude obezbijeđen 331 milion KM.
Zahid Crnkić, ministar za pitanja boraca FBiH, nije želio govoriti o reviziji u oblasti boračko-invalidske zaštite, koja je uslov Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Samo je istakao kako priprema izvještaj o rezultatima revizije za Vladu FBiH, koji je u petak i objavljen na veb stranici ovog ministarstva.
Po ovom izvještaju, pregledana je dokumentacija 3.634 pripadnika boračke populacije, ali se nigdje ne navode efekti revizije. Prema podacima Ministarstva, Institutu za medicinsko vještačenje u prvih osam mjeseci ove godine upućeno je 511 predmeta ratnih vojnih invalida, od čega je kod 119 korisnika pomoći utvrđen manji stepen invalidnosti, a u 232 predmeta stepen invalidnosti je u potpunosti ukinut. U inspekcijskom nadzoru, kako stoji u izvještaju, također u prvih osam mjeseci za 156 invalida ukinuto je svojstvo RVI. U izvještaju stoji kako Ministarstvo sa sigurnošću ne može tvrditi kada će revizija biti okončana, ali da je realno očekivati da završi sredinom 2012. godine.
Podatke o boračkoj reviziji nije imao ni Mustafa Mujezinović, premijer FBiH.
“Nemam nikakvih informacija o boračkoj reviziji. Očekujem izvještaj na sjednici Vlade FBiH”, kazao je Mujezinović, uputivši nas na Crnkića.
U Institutu za medicinsko vještačenje, gdje treba da ocijene stepen invalidnosti onih koji sada primaju boračke naknade, kazali su juče da kod njih revizija još nije počela.
“Bilo je sporadičnih slučajeva, ali ništa konkretno. Crnkić nam je poručio da se spremimo jer ćemo uskoro imati posla”, rekao nam je Zijad Hadžiomerović, direktor Instituta.
Revizija u oblasti boračko-invalidske zaštite počela je u julu. Za ovaj projekat Vlada FBiH u budžetu je obezbijedila oko 2,8 miliona KM. Osim toga Vlada je 20. maja donijela odluku o naknadama za revizorske timove. Po ovoj odluci članovi 15 revizorskih timova mjesečno primaju paušal od 200 KM, a osam članova koordinacionog tima zaduženog za nadgledanje provođenja revizije 400 KM.
Jučer nismo mogli dobiti informaciju koliko novca je do sada potrošeno za reviziju. Frančešević je napomenuo kako su članovima revizorskih timova, koji već uveliko rade, isplaćivane dnevnice, gorivo za službena auta, pa čak i noćenja.
Predstavnici MMF-a u avgustu su ocijenili da se revizija u FBiH nije pomakla s mrtve tačke. Tada je ministar Crnkić kazao kako su revizorski timovi na terenu pregledali oko 1.000 predmeta, te da je od januara do avgusta, zahvaljujući upravno-finansijskom pregledu, iz prava isključeno oko 1.000 osoba.
Automobili za revizorske timove
Ministarstvo za pitanja boraca FBiH, na čijem je čelu ministar Zahid Crnkić, u izvještaju o boračkoj reviziji od Vlade FBiH je zatražilo povećanje naknada za članove revizorskih timova, ali i kupovinu novih automobila za timove, čija je vrijednost oko 20.000 KM.
“U cilju povećanja efikasnosti rada timova potrebno je razmotriti mogućnost povećanja njihovih mjesečnih paušala sa 200 KM na 400 KM. Za one koji sedmično rade pet dana paušal bi trebalo da bude 600 KM i to uz uslov da mjesečno pregledaju 150 do 200 predmeta. Naknada članovima tima za koordinaciju umjesto 400 KM bila bi 550 KM”, obrazloženo je u izvještaju. Nezavisne novine