VAŠINGTON, Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da delegacija Srbije na godišnjem zasjedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke nastoji da obezbijedi maksimalnu podršku tih finansijskih institucija za sljedeći period.
“Što se tiče Svetske banke, zahtev je veome jasan i poznat našim partnerima, da od 2011. do 2014. godine Srbija dobije sredstva koja nisu manja od ukupnog iznosa otplata koje ćemo imati u tom periodu. Drugim rečima, da ne budemo neto-finansijeri Svetske banke, nego da budemo na jednoj pozitivnoj nuli između onoga što vraćamo kao stare dugove iz vremena socijalizma i činjenice da smo uzeli neke nove zajmove”, rekao je Đelić za srbijanske medije.
To znači, objasnio je Đelić, da Srbija traži 900 miliona dolara, što nije manje od postojećeg paketa za prethodni period od četiri godine. On je dodao da se u saradnji sa MMF, Vlada Srbije se još nije odredila za period poslije aprila 2011.
“U svakom slučaju, za MMF je bilo bitno da ispunimo tri uslova za uspešno sprovođenje trenutnog programa. Prvo, da izglasamo zakon o fiskalnoj odgovornosti, drugo, da se izglasa jedan odgovoran budžet za 2011, gde će deficit biti manji od četiri odsto bruto domaćeg proizvoda, i treće, da istovremeno izglasamo predviđenu reformu našeg penzionog sistema”, napomenuo je Đelić.
Potpredsjednik Vlade Srbije je napomenuo da je utrošak tih sredstava istovremeno i pitanje kredibiliteta Srbije, jer u protivnom, Srbija neće imati kredibilitet za svoj zahtjev za sljedećih 900 miliona dolara.
“Što se tiče MMF, postoji dogovor oko rebalansa budžeta za ovu godinu i prioriteti su ono što je dogovoreno,
jednokratna pomoć penzionerima i pomoć najsiromašnijim opštinama, a ukoliko nešto preostane, to neće biti mnogo, tako da apetiti oko rebalansa ne mogu da budu veliki”, rekao je Đelić.
Prema njegovom mišljenju, Srbija “trenutno ima jako odgovorno vođenu makroekonomsku i fiskalnu politiku”, tako da je, u poređenju sa drugim zemljama u regionu i onima koje su upale u određene makroekonomske teškoće, poput Grčke, Mađarske i Ruminije, “njena situacija mnogo stabilnija”.