VAŠINGTON, Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je danas da se Srbija ne nalazi u kategoriji prezaduženih država. Ipak, mora se voditi računa o zaduživanju u narednom periodu i sprovesti strukturne reforme u domenu trošenja sredstava iz budžeta, naglasio je Šoškić.
“Ne bismo mogli reći u ovom trenutku da je Srbija prezadužena. Srbija ima ukupan nivo spoljnog duga u odnosu na bruto domaći proizvod oko 36 odsto, što ne ulazi u kategoriju prezaduženih država”, rekao je guverner “Glasu Amerike”.
“Međutim, ono što treba da imamo u vidu to je da se dinamika zaduživanja kreće na način koji ozbiljno upozorava da moramo voditi računa o našem zaduživanju u narednom periodu i da imamo u vidu da svi ti krediti, koji se uzimaju u kriznom periodu, moraju da budu vraćeni”, istakao je Šoškić.
On je rekao da strukturne reforme u domenu trošenja sredstava budžeta u Srbiji moraju da se sprovedu.
“One su bolan proces, ali samo tako možemo dovesti ukupan javni sektor u našoj zemlji na viši nivo efikasnosti, da za jedinicu novca poreskih obveznika imamo što je moguće veći nivo usluga države prema građanima, ali i da se otvori prostor za postepeno razduživanje”, naglasio je Šoškić.
Guverner je istakao da je jedan dio programa koji nudi Svjetska banka, tzv. IDA krediti, koji se odobravaju po izuzetno povoljnim uslovima, a čiji je korisnik i Srbija, posljednjih mjeseci “pod posebnom lupom” u tom smislu da se želi da se ti odobreni krediti, kod onih zemalja koje imaju privredne performanse, ranije povuku.
“Mi ne želimo da se to desi sa Srbijom, da ne dođemo u poziciju da te kredite moramo da vratimo prije vremena, prije roka za koji smo planirali da ih vratimo”, rekao je Šoškić, ističući da će se u narednom periodu voditi intenzivni razgovori sa predstavnicima Svjetske banke. Tanjug